Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Konferanslar Serisinin 8’ncisi Düzenlendi14 Nisan 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü tarafından geleneksel olarak düzenlenen konferanslar serisinin 8’incisi gerçekleşti. Konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Elmira Aljanova,"19. yy. yazılı eserlerinde Orta Asya Türklerinin kültürel miraslarının sanal kütüphanesi" konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Konferans, 12 Nisan Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda gerçekleşti. Konferansa, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan ve Türkoloji Enstitüsü Personellerinin yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılım gösterdi.

Konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Elmira Aljanova, 19.yy’da Rus bilim adamları tarafından yazılan derleme kitaplar hakkında bilgiler vererek bu belgeler Kazakistan ve Türk dünyası için ayrı bir önem taşıdığını dile getirdi. Sovyetler birliği zamanında derlenen bu eserlerin 594 ciltten oluştuğunu belirterek bu belgelerin Rus bilim adamlarının özverili çalışmaları doğrultusunda gün yüzüne çıktığını ifade etti.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Elmira Aljanova katılımcıların sorularını cevaplandırdı ve Türkoloji Enstitüsü müdürü Dr. Serdar Dağıstan Prof. Dr. Elmira Aljanova’ya teşekkür belgesi takdim etti.