Ahmet Yesevi Üniversitesinde İlahiyat Bilgi Yarışmasının İkincisi Düzenlendi05 Mayıs 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül’ün koordinatörlüğünde geleneksel olarak düzenlenen bilgi yarışmasının ikincisi yapıldı.

Yarışmanın açılışı 3 Nisan Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesi rektör yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov’un katılımlarıyla gerçekleşti. Kazakistan genelinde düzenlenen yarışmada 14 eyalet ile Astana ve Almatı şehirlerinden 24 danışman öğretmen rehberliğinde toplam 51 öğrenci katıldı.  Lise son sınıf öğrencilerin katıldığı yarışma temel dini bilgiler konularında yapıldı. Bilgi yarışması yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleşti.

Yarışmada dereceye girenler, İlahiyat Bölümü öğretim görevlilerinden oluşan komisyonun değerlendirmeleriyle belirlendi. Yarışmada 10 öğrenci ödüllendirilirken 41 öğrenciye de mansiyon ödülü ve katılım belgesi verildi. Bununla beraber bütün katılımcıların yol ve iaşe masrafları üniversitemiz tarafından karşılandı. Ayrıca dereceye giren ilk 10 öğrenci gelecek yıl Türkiye bursuyla üniversitemizde öğrenim görme hakkı kazanmıştır.

Yarışmanın ödül töreni 4 Nisan Perşembe günü Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda düzenlendi. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini ve katılım belgelerini rektör yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Dr. Edil Tölegenov ve İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül takdim etti.

Ödül töreninde konuşan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, İlahiyatın önemine değinerek, “İlahiyat bölümü yüzyıllarca canlılığını kaybetmediği gibi her geçen gün öneminin daha da artmaktadır. Geleceğin teminatı olan öğrencilerin iyi birer fert olarak yetişmesi için bu alanda büyük çalışmaların yapmaktayız. Nitekim düzenlenen bu İlahiyat bilgi yarışması çalışmalarımızın birer neticesidir. Ayrıca bu alanda daha kapsamlı eğitim verebilmek ve tam donanımlı bireyler yetiştirmek için üniversitemizde ilahiyat fakültesi oluşturma çalışmaları yürütmekteyiz. Kurulacak olan bu fakülte Kazakistan’daki üniversiteler arasında ilk olacaktır.” dedi

Eren konuşmasının sonunda böyle bir alana ilgi gösterip katılım tercihlerinden dolayı tüm öğrencileri tebrik ederek, öğrenim hayatlarında başarılar diledi.  

Sonrasında konuşan İlahiyat bölüm başkanı Prof. Dr. İdris Şengül, yarışmayı destekleyen Mütevelli Heyet Başkanlığına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğüne ve emeği geçenlere teşekkür içeren bir konuşma yaptı.

İlahiyat bilgi yarışmasında dereceye giren öğrenciler;

1.     Derece: Aysara Burbaeva, Akmola Eyaleti

2.     Derece: Saitmuhammed Niğmetullaev, Astana Şehri

3.     Derece: Nurdan Aybota, Almatı Şehri

4.     Derece: Almas Öteş, Güney Kazakistan Eyaleti

5.     Derece: Oljas Rajkanov, Doğu Kazakistan Eyaleti

6.     Derece: Jadıra Beysenkulova, Astana Şehri

7.     Derece: Ayım Ginaeva, Batı Kazakistan Eyaleti

8.     Derece: Aygerim Bakıtova, Atırau Eyaleti

9.     Derece: Erhan Baybakıt, Almatı Şehri

10. Derece: İndira Kadirhanova, Aktöbe Eyaleti