Türk Dünyası Gazetecileri ve Yazarları Türkistan’da buluştu

 

Türkistan Türk dünyası kültür başkenti anısına Güney Kazakistan Eyaleti valiliği ile Türk Akademisi tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Enformasyon Alanı” Uluslararası Medya Formu Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleşti. Forum, Türk dünyası gazeteciler birliği, Türk dünyası ortak kanalı ve Türk dünyası yazarları konularında 3 oturumda düzenlendi.

12 Mayıs Cuma günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen formun açılış törenine; Güney Kazakistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev, Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile çok sayıda akademisyen, gazeteci yazar ve Türk dünyasından diplomatlar katıldı.

Formun moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Darhan Kıdırali konuşmasında Türk dünyası birliği ve beraberliğini artırma adına TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Keneşi gibi birçok kuruluş oluşturulduğunu ifade etti. Prof. Dr. Darhan Kıdırali bu birlik ve beraberliğin sağlanmasında gazetecilerin ayrı bir yeri olduğunu belirterek bu alanda yapılacak faaliyetlerin en net bir şekilde iletilmesi için Türk dünyası gazeteciler birliğinin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Darhan Kıdırali konuşmasının akabinde Türk dünyası gazeteciliğinin temellerini atan İsmail Gaspıralı anısına Türk dünyasına hizmet eden bazı gazeteci yazarlara “İsmail Gaspıralı Medya ödülü” verdi.

Akabinde açılış konuşması yapan Prof. Dr. Canseyit  Tüymebaev dili,  dini ve soyu aynı olan halkların basın, yayın birliğinin sağlanması Türk dünyası birlik ve beraberliği daha sağlam temellere oturtulacağını ifade etti.

Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev konuşmasının devamında şunları kaydetti. “Nursultan Nazarbaev’in Türk Konseyi 4. Zirvesinde Türk Dünyası ortak haber ajansı ve ortak kanalı kurulmasını önermesiyle birlikte bunun ilk adımı olarak Türk dünyası gazetecilerini Türk dünyası kültür başkenti olan Türkistan’da bir araya getirme kararı aldık. Amacımız Türk, Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Tatar ve tüm Türk dünyası basınını bir çatı altında toplamak. Kökü bir halkları ortak dil ve tarih çerçevesinde bilim kültür ve sanat alanlarındaki çalışmalarla, siyasi ve ekonomik ilişkilerini  en ileri seviyelere taşımak. Bu vesile ile burada ortaya atılacak fikirlerin Türk dünyası basını adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi

Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev konuşmasının akabinde Türk dünyasına yapmış olduğu çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Darhan Kıdırali’ye Türk dünyası üstün hizmet altın madalyası takdim etti.

Açılış konuşmalarının akabinde Türk dünyası gazeteciler birliği, Türk dünyası ortak kanalı ve Türk dünyası yazarları oturumlarında, TRT Avaz Kanal Koordinatörü Murat Akkoç, AA Uluslararası Haberler Yayın Yönetmeni Faruk Tokat, NTV Genel yayın yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, Yeniçağ gazetesi yazarı Kürşat Zorlu, ünlü Kazak yazar Prof. Dr. Muhtar şahanov’un yanı sıra Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ile Türk dünyasından birçok gazeteci ve yazar bildiri sundular. Bu alanda atılacak adımlar hakkında fikir ve görüşlerini ifade ettiler.