Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Yabancılara Türkçe Öğretimi Kursu” yapıldı25 Tem 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü Tarafından düzenlenen programla Yabancılara Türkçe Öğretimi kursu düzenlendi.

18-23 Temmuz tarihleri arasında Yunus Emre Enstitüsü ile Üniversitemiz işbirliğinde yabancılara Türkçe öğretimi hususunda Kazakistan’ın değişik bölgelerinden (Almatı, Çu, Çimkent, Korday vd.) gelen okutmanlara 40 saat olmak üzere hizmet içi eğitim kursu verildi. Kazakistan vatandaşı Türk Dili okutmanları tarafından oldukça ilgi gören kurs programı Türkoloji Enstitüsünde gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı B. Umur Atikol ile Türk Dili okutmanı Kenan Semiz ve Alpaslan Karabağ kursiyerlere seminer verdiler. Kuramsal ve pratik uygulamalı dersler kursiyerler tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

Altı günlük hizmet içi eğitim, çeşitli etkinliklerle daha da verimli hale getirilen kurs programı çerçevesinde Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ziyareti ve Kentav şehrinin tarihi yerlerine gezi düzenlendi. Üniversitemizin Hazırlık Fakültesini de ziyaret eden kursiyerler, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbeg Berkinbayev tarafından (enstitü binası, yurt, konferans salonu vb.)  detaylı şekilde bilgilendirildi.

Yabancılara Türkçe Öğretimi Kursu tamamlanmasının ardından düzenlenen sertifika programıyla son buldu. Kurs bitiminde Türkistan’da bir restoranda veda yemeği ile kurs programından daha da memnun kalan kursiyerler 23 Temmuz Pazar günü Türkistan’dan ayrıldılar.