Ahmet Yesevi Üniversitesinde Sünnet Töreni Yapıldı17 Eyl 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile TİKA işbirliğinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen sünnet töreni geleneği bu yıl da devam etti. Sünnet töreni, çocuklar için konser, Madagaskar çizgi film gösterisi gibi birçok etkinlik ile açılış yaptı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde yapılan törene; Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TİKA'nın Astana Koordinatör Yardımcısı Murat Çetin, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Başkanlık Genel Sekreteri Ahmet Şevki Zengin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Hastane Müdürü Fatih Öztekin’in yanı sıra  sünnet çocuklarının aileleri katıldı.

Törende konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, her yıl geleneksel olarak düzenlenen sünnetin dinimizdeki yeri ve önemine değindi. Sünnet olmanın Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in sünneti ve peygamberlerin hasleti olduğunu ifade etti. Başkan Yıldız sünnet olan çocuklara vatana, millete ve Türk Dünyasının geleceğine hayırlı bireyler olarak yetişmelerini temenni ederek, sağlıklı ve başarılı uzun ömürler diledi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TİKA’ya çocuklara verdiği hediyelerden dolayı teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Sonrasında söz alan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak her yıl böylesine manidar bir etkinlik yaptıklarını ifade ederek, bu yılda fakir ailelerden seçilen toplamda 50 çocuğu sünnet ettirdiklerini belirtti. Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, sünnet olan çocuklara sağlık, esenlik dileyerek konuşmasını tamamladı.

TİKA'nın Astana Koordinatör Yardımcısı Murat Çetin ise sünnetin inancımızda önemli bir yeri olduğunu belirterek aynı zamanda bu tür organizasyonların birlik, beraberlik duygularını güçlendirdiğini söyledi. TİKA temsilcisi bu faaliyetin yapılmasın emeği geçen başta Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Ahmet Yesevi çalışanlarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Sonrasında söz alan bazı sünnet çocuklarının aileleri, bu organizasyonu düzenleyen Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA temsilcilerine şükran duygularını ileterek, Türk-Kazak kardeşliğinin artarak daim olmasını temenni ettiler.

Toplu sünnet töreni son olarak sünnet olan çocuklara hediye takdimi ile tamamlandı.