Ondokuz Mayıs Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konferansı verildi.22 Eyl 2017

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)   Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konferansına konuşmacı olarak katıldı. Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı ve eserlerine değinen Yıldız, Yesevi'nin hayata bakış felsefesini katılımcılara aktardı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde  "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" isimli konferans veren Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İslam coğrafyasının içinde bulunduğu sıkıntıların çözümünün Hoca Ahmet Yesevi gibi büyük isimlerin eserlerinde yazılı olduğunu söyledi.

Hoca Ahmet Yesevi'nin insanlık için önemli bir isim olduğunu belirten Yıldız, "Coğrafyamızda çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. İslam ve Türk dünyası büyük sıkıntılar yaşıyor. Hoca Ahmet Yesevi, Divan-ı Hikmet isimli eserinde bizim bugün yaşadığımız sıkıntıların reçetesini sunuyor.

 'Bu reçetelerden bir tanesi:

 Nerede görsen gönlü kırık, merhem ol,

 Öyle mazlum yolda kalsa, yoldaşı ol,

 Mahşer günü dergâhına yakın ol,

 Ben-benlik güdenlerden kaçtım ben işte.' demektedir.

Bizim yapmamız gereken reçeteyi başka yerde aramak değil. Başkalarının verdiği reçetenin olumsuz sonuçları, yan etkileri olur. Biz, reçeteyi büyüklerimizin eserlerinde aramamız lazım. Hoca Ahmet Yesevi'nin 12. yüzyılda bunu başardığını gördük. 13. yüzyılda da talebelerinin yaptığını gördük. Müslümanların bu coğrafyada olmadığı zaman gelip Anadolu'yu mayaladıklarını gördük. Bizlerin yapması gereken şey, başkalarını değil bu kişileri örnek almak olmalıdır. İslam dünyasının ve Türk dünyasının bu büyüklerimizin felsefesine ihtiyacı var" dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız'ı OMÜ'de ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Yıldız'a plaket yerine fidan sertifikası takdim etti. Daha önce OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç tarafından; OMÜ'yü ziyaret kişilere plaket yerine, ilgili kişinin adına kampüs içerisine fidan dikimi ve fidan sertifikasının verilmesi kararlaştırılmıştı. Yıldız'ın adına da bir fidan dikilerek sertifikası şahsına takdim edildi.

Rektör Bilgiç'e Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmet adlı eserini hediye eden Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından, Hoca Ahmet Yesevi'nin eserlerinin ve onunla ilgili kitapların içinde bulunduğu bir kitaplıklığın OMÜ'ye hediye edildiğini belirtti.

Konferansa;  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.