Hitit Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı ve düşünceleri" konferansı düzenlendi28 Eyl 2017

 

Hitit Üniversitesi tarafından “Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı ve düşünceleri” konulu konferans düzenlendi. İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversite olarak girişimleri sonucu UNESCO’nun 2016-2017 sezonunu Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan ettiğini hatırlatarak, dünyanın farklı ülkelerinde bu konuda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Anadolu irfanının mayasını atan ilk kişinin Hoca Ahmet Yesevi olduğunu belirten Yıldız, İlk defa İslam’ı ve Müslümanlığı ecdadımıza öğreten Hoca Ahmet Yesevi'dir. Bu nedenle ona çok şey borçluyuz." diye konuştu.

"Hoca Ahmet Yesevi'nin en önemli özelliklerinden biri ilk kez islam dinini öğretirken Türkçe'yi kullanmasıdır. Adeta İslam dininin dilini Türkçe yapan kişidir. Türklerin İslamiyet’i kabul etmesinin ardından Ahmet Yesevi, Türklere Türkçe hitap etmeye başlayınca İslamiyet dalga dalga yayılıyor. Gün gelip Hoca Ahmet Yesevi ahirete göç ettiğinde arkasında 99 bin öğrenci bırakıyor. Bu öğrenciler Horosan'ı, Türkistan'ı aşıp Anadolu'ya, Balkanlar'a gidiyor. Fas'ta, Çin'de, Sibirya'da bile Hoca Ahmet Yesevi'nin öğrencilerini görüyorum." diye konuştu.

Yıldız, zamanı çok iyi kullanmasının Hoca Ahmet Yesevi'yi ön plana çıkaran bir diğer unsur olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bugün Batı'ya baktığımızda zaman çok iyi kullanılıyor. Doğu dünyasında ise zaman hoyratça kullanılıyor. Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, bizzat zamanı iyi kullanarak örnek olmuş, zamanı üçe bölmüş. Zamanın üçte birlik kısmını ibadetle geçirmiş. Üçte birlik kısmında 99 bin öğrenci yetiştirmiş. Diğer üçte birlik kısmında ise kaşık ve kepçe yontarak geçinip alnının teriyle rızkını kazanmıştır. Hoca Ahmet Yesevi, bugün Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okuyan siz torunlarına diyor ki 'Siz de zamanı iyi kullanın. Zamanı iyi kullandığınız takdirde siz de başarılı olursunuz. Yıllar sonra da anılan kişi olursunuz."

"Bugün Anadolu'da, Balkanlar'da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun Hoca Ahmet Yesevi hazretleri sayesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz." diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Gelecek nesillerimiz Hoca Ahmet Yesevi hazretlerini tanısınlar, anlasınlar, Hoca Ahmet Yeseviler, Mevlanalar, Yunus Emreler, Hacı Bektaş-ı Veliler gibi yetişsinler. Bugün Türkiye'nin Türk ve İslam dünyasının geldiği noktada bu değerli büyüklerimizin eserlerine ve görüşlerine çok ihtiyacımız var. Türkiye'nin ve İslam dünyasının hastalıklarının reçetesi bu eserlerde. Başkalarının bize verdiği reçete, modern tıpta verilen ilaçlar gibi. İlaçlar vücudumuzdaki bir organı iyileştirirken diğerlerine rahatsızlık veriyor. Bütün yapmamız gereken bu eserlerdeki fikirleri gelecek kuşaklarımıza, gençlerimize anlatmak, onlara büyüklerimizi tanıtmak olmalıdır."

Hoca Ahmet Yesevi’nin büyük bir hoşgörü sahibi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Musa Yıldız, “Bizim bu düşünceye ihtiyacımız var. Bizim yapmamız gereken siz geleceğin gençleri İlahiyat tahsili görüyorsunuz. Değişik okullarda öğrenci yetiştireceksiniz. Öğrencilere gerekli bilgileri verirken, bu değerli büyüklerimizin fikirlerini de öğretin’’ dedi.