Kazakistan 9. Üniversite Yaz Oyunları açılışı yapıldı28 Eyl 2017

 

Kazakistan’da en yüksek katılımlı organizasyon olarak bilinen üniversite oyunları açılışı Ahmet Yesevi Üniversitesinde gerçekleşti.

Üniversite Yaz Oyunları, Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından; Spor faaliyetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, kaliteli ve sağlıklı yaşam bilinci oluşturma,  dünya üniversiteleri ve Olimpiyat oyunlarına yetenekli sporcuların seçilmesi ve hazırlanması gibi amaçlarla düzenleniyor.

Kazakistan’da birçok üniversitenin takımlarının katılımıyla gerçekleşen üniversite oyunları; futbol, basketbol, voleybol, yüzme, judo, karate, Kazak güreşi, boks, sahil voleybolu, sahil futbolu, hentbol, badminton, güreş, koşu(kısa mesafeli, uzun mesafeli koşu, engelli koşu), eskrim, satranç, rugby, sambo, okçuluk, spor oryantasyonu, çekim, tekvando, tenis, satranç, tenis, Kick boks, ok atma ve gülle atma olmak üzere 31 dalda düzenleniyor. Her biri farklı üniversitede yapılması planlanan oyunların voleybol turnuvası Ahmet Yesevi Üniversitesinde düzenleniyor.

Ahmet Yesevi Üniversitesinde gerçekleşen voleybol turnuvasının açılış töreni 27 Eylül Çarşamba günü Bekzat Sattarhan spor salonunda gerçekleşti.  Açılışa; Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Beden Terbiyesi Genel Müdürü Sadık Mustafaev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Disiplin ve Kültür İşleri Müdürü Lezzet Esentaeva katıldı. Turnuvanın açılış konuşmasını ise Sadık Mustafaev, Prof. Dr. Nurlan Ajihanov ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren yaparak katılımcılara teşekkürlerini ilettiler ve oyunlarda yarışacak sporculara başarılar dilediler.

5 Turda yapılacak olan voleybol turnuvasında S.D. Asfendiyarov Kazak Milli Tıp Üniversitesi, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi, Korkut Ata Kızılorda Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ibray Altınsarı Pediatrik Devlet Enstitüsü ve M. Tınıspaev Kazak Ulaştırma ve İletişim Akademisi takımlarından 100’e yakın oyuncu ter dökecek.

9. Üniversite Yaz Oyunları 3 Ekim’de yapılacak olan kapanış ve ödül töreni ile sona erecek.