Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde Türkiye'den Gelen Öğrencilere Karşılama Töreni11 Ekim 2017

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Ahmet Yesevi Üniversitesini kazanan öğrenciler Mütevelli Heyet Başkanlığının koordinasyonunda düzenlenen kafileyle Kazakistan’a geldiler. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Çimkent havaalanında karşılanarak hazırlık fakültesinin bulunduğu Kentav şehrine getirilen Yeni Türkiyeli öğrencilere kahvaltılı karşılama töreni düzenlendi.

11 Ekim Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi yemekhanesinde gerçekleşen karşılama programına Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Öğrenci işleri Daire Başkanı Bülent Şen ile Gelişme ve Kordinasyon Daire Başkanı Ender Sayın Katıldı.

Öğrencilere hitap eden Bülent Şen, hoş geldin dileklerini ileterek, “sizleri ayağınızın tozuyla karşılamak, sizlerle yemekte bir araya gelip tanışmak, hasbihal etmek istedik. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Umarız başarılı bir öğrenim dönemi geçirirsiniz” diye konuştu ve sözü Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’e bıraktı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, öğrencilere hoş geldin dileklerinde bulundu ve hayırlar, güzellikler getirdiklerini ifade etti. Yeni öğrencilere Türkistan ve Üniversitemiz hakkında bilgi veren Eren, “Güney Kazakistan bölgesinde kurulan üniversitemizde 33 Türk ve akraba topluluklarından sekiz bine aşkın öğrenci öğrenim görmektedir. Bu kadar farklı kültürün bir arada eğitim görmesi, bu üniversitenin Dünya da eşsiz bir özelliğidir. Dolayısıyla çok kültürlü yapıya sahip üniversitemizde alacağınız dil eğitimi ile ve tanışacağınız kültürlerle dünyanın yarısı ile çok rahat iletişim kurup anlaşabileceksiniz” dedi.

Konuşmasının sonunda, zamanın çok çabuk geçtiğine değinen Eren, öğrencilere zamanlarını iyi değerlendirmelerini, ileri seviyede Kazakça ve Rusça öğrenmelerini ve başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamlamalarını tavsiye ederek, Ülkemizin ve Türk dünyasının geleceğine katkı sağlayacak bireyler olmalarını temenni etti.

Karşılama programı son olarak toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.