Ahmet Yesevi Üniversitesinde Öğrenci Konseyi Başkanlık Seçimi13 Ekim 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiyeli Öğrenci Konseyi yeni dönem Başkanlık görevi için seçim yapıldı. 13 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen oylama ile 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı Konsey Başkanı belirlendi.  Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinin toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen seçime, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren,  Akademik İşler Eş Daire Başkanı Bülent Şen ile Türkiyeli öğrenciler katıldı.

Yapılan seçim öncesi bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının öğrencilere hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, seçilecek öğrenci konsey başkanın görev ve sorumluluklarına değindi.  Rektörlük olarak öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenildiğini belirten Eren, öğrencilere yabancı bir ülke okuduklarını hatırlatarak kurallara ve kanunlara dikkat etmeleri ve yaşadıkları sorunlar karşısında sabırlı ve özverili olmaları tavsiyesinde bulundu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasının son bölümünde, yapılacak oylamanın Üniversitemize hayırlar getirmesi dileklerinde bulunarak adaylara başarılar diledi.

Akabinde söz alan Akademik İşler Eş Daire Başkanı Bülent Şen Öğrenci Konseyi Başkanlık seçimlerinin amacından bahsederek, öğrencilerin eğitim-öğretim ve sosyo-kültürel gereksinimlerini karşılamak, görüş ve taleplerini yönetime ulaştırmak ve yönetim organları ile öğrenciler arasında iletişimi sağlamak olduğunu ifade etti. Seçim süreci ve kuralları ile ilgili öğrencilere bilgiler veren Bülent Şen, seçimin birlik, beraberlik ve kardeşlik çerçevesinde geçmesini temenni ederek adaylara başarılar diledi.

Başkanlığa aday olan Filoloji Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı 2. sınıf öğrencisi Uğur Yılmaz ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2. sınıf öğrencisi Turgut Çağrı, seçim öncesi birer konuşma yaparak kendilerini tanıttılar ve gerçekeştirecekleri projeleri hakkında bilgiler verdiler.

Yapılan seçim sonunda oyların 50’sini alan Uğur Yılmaz Öğrenci Konseyi Başkanlığı’na seçilirken, diğer aday Turgut Çağrı 24 oy aldı. 76 oyun kullanıldığı seçimde 2 oy da geçersiz sayıldı.

Yapılan seçimin ardından Akademik İşler Eş Daire Başkanı Bülent Şen, Öğrenci Konseyi Başkanlığına seçilen Uğur Yılmaz’ı tebrik ederek görevinde başarılar diledi.