Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kütüphaneciler Günü” coşkuyla kutlandı16 Ekim 2017

 

Kazakistan’da her yıl geleneksel olarak 15 Ekim  “Kütüphaneciler günü” olarak kutlanması sebebiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde  “Kütüphane – Ruhumun Dünyası” adlı program yapıldı. Üniversitemizin Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlama töreni, 13 Ekim Cuma günü Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda gerçekleşti.

Törene katılan ve açılış konuşması yapan,  Eğitim ve Metodoloji İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Kütüphanenin Üniversitemiz ve yükseköğrenim için önemini vurguladı. Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu ise Kütüphane günü ile kütüphanecilerin ve kitap okumanın öneminden bahsetti.

Kütüphane Müdürü, Meruvet Absimetova ise “yaklaşık on yıldır  bu günü  kutladıklarını” belirterek; Üniversitemiz İlmi Kütüphanesi’nde çalışan tüm personelin, kütüphane hizmetlerindeki fedakârlıklarını ve yoğun çalışmalarının  önemini vurguladı. Kutlama törenlerinde ayrıca kütüphane çalışmalarında başarı gösteren on  personele başarı ve teşekkür belgesi verildi.

Kütüphaneciler Günü vesilesi ile Üniversitemize adı verilmiş olan Ahmet Yesevi’nin “Divan-ı Hikmet” adı eserinin bir bölümünün maketi,  sergilenmek üzere Kütüphane salonunda kullanıcıların ilgisine sunuldu.