“VII. Türkoloji Kongresi - Tehlikedeki Türk Dilleri ” kapanış töreni gerçekleştirildi20 Ekim 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Atatürk Kültür ile Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumu işbirliğinde düzenlenen VII. Türkoloji kongresinin kapanış töreni gerçekleştirildi. 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşen kongrede toplam 6 oturumda 60’a yakın bilim adamı bildiri sundu. “Tehlikedeki Türk Dilleri ” konusunun ele alındığı kongre, “Sonuç Bildirgesi ve Genel Değerlendirme” oturumuyla tamamlandı.

19 Ekim Perşembe günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen kapanış törenine; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu’nun yanı sıra akademisyenler öğrenciler ve Türk Dünyasının değerli Türkologları katıldı.

Törende konuşan Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, VII. Türkoloji Kongresi sonuçlarının yok olmaya ve unutulmaya yüz tutmuş Türk dillerinin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek kongrede bildiri sunan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Akabinde söz alan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, kongrenin başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade ederek, Türk dünyasının bilim adamları burada yapmış oldukları çalışmaları ile Tehlike altındaki Türk dillerinin kayıt altına alınmasına ve sürdürülebilirliğine önemli katkı sağladıklarını belirtti. Eren, kongrenin düzenlenmesinde maddi destek sağlayan Atatürk Kültür ile Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumuna, kongreye katılarak bildiri sunan bilim adamlarına, kongrenin hazırlanmasında büyük emeği olan Ahmet Yesevi Üniversitesi personellerine teşekkür etti.

Rektör Yardımcılarının konuşmasının akabinde, kongrede görev alan oturum başkanları sonuç bildirgesi ve genel değerlendirme konuşması yaptılar. Tören son olarak Prodüksiyon Merkezi tarafından hazırlanan konser programıyla tamamlandı.

http://ayu.edu.kz/