Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Uluslararası Öğrenci” Sempozyumu27 Ekim 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İlahiyat Araştırmaları Merkezi (İLAMER)’in ortaklaşa tertiplediği; TİKA, Türkiye Diyanet Vakfı ve İSİLAY gibi kurum ve kuruluşların da desteklediği "İslam Medeniyetinin Yapı Taşları - Geçmişten Günümüze Din Anlayışının Farklılıklarını Belirleyen Etkenler” konulu uluslararası öğrenci sempozyumu gerçekleştirildi.

26 Ekim Perşembe günü saat 9.00'da, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda İLAMER’in Kongreleri hakkında bazı bilgileri içeren, kongre için hazırlanmış bir kısa film gösterimiyle başlayan sempozyumun açılış töreninde; Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı, İLAMER Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı ve Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Eyüp Baş, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal ve Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Tan Konuşma yaptılar.

İLAMER Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Baş,  açılış konuşmalarını tamamlayan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, İlahiyat bölüm başkanı Doç. Dr. Muzaffer Tan’a hediye ve plaket takdiminde bulundu.

Açılış Konuşmalarının ardından açılış oturumu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Meryem Başyurt’un oturum başkanlığında; Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi 2. sınıf Fatma Nur Erdem “Ruhname Kitabının Türkmenlerin Din Anlayışına Etkisi”, Esra Ayhan “Daeş Örnekliğinde Radikal Din anlayışı”, Feyza Kaplan “Hilafetin Kaldırılması Bağlamında Siyasi Değişmelerin  Din Anlayışına Etkisi”, Ahmet Yesevi Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi İlahiyat bölümü 3. sınıf öğrencisi Şolpan İlyasova “XX. yy. Kazak Düşünürlerin Din Anlayışı” bildirileri ilgiyle dinlendi. Oturumdan sonraki müzakere bölümlerinde katkı bağlamında birçok görüş serdedildi.

İslam Medeniyetinin Yapı Taşları sempozyumu açılış oturumunun akabinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi ABD öğretim görevlisi Dr. Fatih Koca ve Kırıkkale Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi ABD öğretim görevlisi Ömer Selimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Türk Tasavvuf Musikisi konser programıyla devam etti.

“Geçmişten Günümüze Din Anlayışının Farklılıklarını Belirleyen Etkenler” konusunun ele alındığı sempozyumda Türkiye ve Kazakistan'dan toplamda 22 öğrenci 4 oturumda tebliğlerini sundular. Sonuç bildirgesi ve genel değerlendirme oturumunda ise Prof. Dr. Dosay Kenjetay, Dr. Muzaffer Tan, Doç. Dr. Fatih Erkoçoğlu, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Şahin, Yrd. Doç. Dr. Adem Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. İlhami Ayrancı, Dr. Fatih Koca, Erol Özkan ve Kenan Demirtaş konuşma yaptılar ve bildiri sunan öğrencileri tebrik ettiler.

Uluslararası Öğrenci Sempozyumunun kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Eyüp Baş, sempozyumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade ederek İLAMER’in düzenlemiş olduğu öğrenci sempozyumları örnek olabilecek nitelikte bir marka haline geldiğini belirtti. Prof. Dr. Eyüp Baş, sempozyumun tertip edilmesinde büyük katkısı olan başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğüne, İLAMER üyelerine, sempozyum düzenleme kurulu üyelerine, müzakere yapan araştırma görevlilerine, bildiri sunan öğrencilere, destekleyici kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini arz etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Prodüksiyon Merkezinin sempozyum anısına düzenlediği konser programında Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve İlahiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Tan;  Prof. Dr. Eyüp Baş, Dr. Fatih Koca, Prof. Dr. İsmail Ünal ve sempozyum düzenleme kurulu üyesi Kenan Demirtaş’a milli Kazak giysisi Çapan giydirdi.

‘’İslam Medeniyetinin Yapı Taşları, Geçmişten Günümüze Din Anlayışının Farklılıklarını Belirleyen Etkenler” Uluslararası Öğrenci sempozyumu son olarak Gala Yemeğiyle sona erdi. Yemekte konuşma yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, katılımcı misafirlere teşekkürlerini sunarak, misafirleri Türk Dünyasının Kültür Başkenti Türkistan’da ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirtti. Gala yemeğinin sürpriz konuğu  ünlü edebiyatçı, gazeteci, hukukçu, şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler’in gerçekleştirdiği şiir şöleni ise sempozyuma ayrı bir renk kattı.