Yavuz Bülent Bakiler Ahmet Yesevi Üniversitesinde27 Ekim 2017

 

 

Türk Dünyası ve Türkistan üzerine bir takım araştırmalar yapmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesine gelen ünlü Edebiyatçı, Hukukçu, Gazeteci, Şair ve Yazar Yavuz Bülent Bakiler düzenlenen iki konferansla üniversitemiz öğrencileriyle buluştu.

26 Ekim Perşembe günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen programa, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Konferansın ardından tebrik ve teşekkür konuşması yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Yavuz Bülent Bakiler’e Kazak milli giysisi Çapan giydirerek, hediyeler takdim etti.

27 Ekim Cuma günü Hazırlık Fakültesi Kütüphanesinde vermiş olduğu konferansa ise; Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Kentav Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev, Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölüm Başkanı B. Umur Atikol ile Fakülte hocaları ve öğrenciler katıldı.

Yavuz Bülent Bakiler “Aklımızı Kullanmak ve Türkçenin Gücü” konulu konferanslarında ilk olarak dilin tanımına yer vererek dilin bir milletin ve medeniyetin hayatındaki önemine değindi. Bir insanın aklını en iyi şekilde kullanabilmesi için dilini çok iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Bakiler, dili iyi bilmenin ise çok kitap okumakla sağlanacağını savundu. Hafızasında yeterli miktarda kelime olmayan kimselerin hem kendisini ifade edemeyeceğini, hem bir topluluk önünde konuşma yapamayacağını ve hem de okuduğu kitapları kavrayamayacağını ifade etti. Türk Milleti olarak okuma konusunda büyük zafiyet içerisinde olduğumuzu ileri süren Bakiler, bunu bazı sebeplere bağladı. Öncelikle evlerimizde kütüphane olmayışı, ailelerin bu konuda bilinçsiz bir şekilde tutum ve davranışı, okullarda öğretmenlerin okumaya teşvik etmemesi ve devlet olarak okul kitaplarının kısır kelime dağarcığıyla basılması gibi sebepleri öne sürdü. Dolayısıyla Ülkemizde bir yılda basılan kitap sayısı ve okuma oranı gelişmiş toplumların çok gerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

Aklın gücünü iyi kullanmak için çok okumak gerektiğini belirten Bakiler, bu gücün kullanılmadığı takdirde toplum olarak cahil kalınacağını ve kültür emperyalizmi yapan devletlerin esaretine girerek dillerini ve kimliklerini kaybedebileceklerini söyledi. Son olarak öğrencilere nakli ilimlerin yanında akli ilimlerin de iyi öğrenilmesi gerektiğine değinen Yavuz Bülent Bakiler Türk Milletine ve Türk Dünyasına hayırlı bireyler olmalarını temenni ederek sözlerini tamamladı. Konuşması büyük ilgi gören Bakiler, sık sık alkışlandı.

Yavuz Bülent Bakiler, konuşmasının ardından kendi kaleme aldığı şiirlerinden okuyarak konferansını tamamladı.