Türk Dünyası Gazetecileri Türkistan’da Buluştu30 Ekim 2017

 

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfının düzenlediği, “Türk Dünyası 3. Gazeteciler Şurası” Türkistan’da gerçekleştirildi.

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın düzenlediği; Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TDGF), Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ve Anadolu’daki TGF ve Basın Vakfı üyesi tüm meslek kuruluşlarının destek verdiği, “Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurası”  Üniversitemizin ev sahipliğinde yapıldı.

28 Ekim Cumartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Sekreter İbrahim Erdoğan ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir’in yanı sıra Türk Dünyası ve Türk akraba toplulukları ülkelerinden 60’a yakın gazeteci katıldı.

Şura’nın açılış töreninde konuşan Rektör Vekili Kutalmış, “Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla Türkistan’da ve üniversitemizde büyük hareketlilik yaşanmaktadır. Bu vesileyle  2017 yılı başından bugüne kadar 2 bine yakın Türk aydınını üniversitemizde ağırladık.  Türk Dünyasının değerli basın mensuplarını da ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Üniversite olarak Türk Dünyası ile ilgili çalışmalara destek vermeye ve katkı koymaya hazırız” dedi.

Konuşmasının devamında Üniversite hakkında bilgi veren Kutalmış: ‘’Üniversitemizde 10 fakülte var. Diş Hekimliği, Tıp, Hukuk, İktisat, Uluslararası İlişkiler gibi Türkiye’de ve dünyadaki üniversitelerde bulunan belli başlı bütün fakülteler mevcuttur. 8 bin civarında öğrencimiz var. Bunların 6 bine yakını Kazakistan’dan, geri kalan 2 bini de diğer Türk Cumhuriyetlerinden ve  başta Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan olmak üzere, Tataristan’dan, Çuvaşistan’dan, Yakutistan’dan ve Türk Dünyasının her köşesinden öğrenciler burada eğitim görmekte, dünyanın farklı ülkelerinden gelen hocalarından ders almakta, birbirini tanımakta, dört temel dilde yani Türkçe, Kazakça, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim almaktadırlar” diye konuştu.

Genel Başkan Karaca ise; “Hedefimiz, Türk Dünyası ülkelerinde görev yapan meslektaşlarımız arasında mesleki ve kültürel birlikteliği mutlak surette tesis etmektir” dedi. Projenin anlamlı bir misyon içerdiğini belirten Başkan Karaca şöyle konuştu; ‘’Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı olarak Türk Dünyası gazeteciler birliğini oluşturmak, iletişimlerini artırmak ve Türk kültürü, örf, adet ve geleneklerinin yaşatılmasına ortak organizasyonlar ile katkı sağlamak amacıyla 4 yıl önce böyle bir organizasyon başlattık.  İlkini 2014 Yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’de, “Türk Dünyası Basın Şurası”nı gerçekleştirdik. Şimdi de Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurasını Türkistan’da yapmış olmanın heyecanı içindeyiz. Bu vesile ile projemize destek veren kurum ve kuruluşlara, organizasyona ev sahipliği yapan Ahmet Yesevi Üniversitesine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde Şura’ya desteklerinden dolayı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren plaket ve çeşitli hediyelerle verildi.

Açılış töreninin ardından Şura, Kültür Merkezi giriş katında bulunan Türk Dünyası Gazeteleri sergisi açılışı ile devam etti. Sergide Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyasından yerel ve ulusal olmak üzere birçok gazete yer aldı. Ayrıca basın mensupları sergiyle beraber burada bulunan,  Üniversitenin kendi imkânlarıyla oluşturduğu Arkeoloji Müzesini gezdiler ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’tan tarihi eserler hakkında bilgi aldılar.

Türk Dünyasından katılan gazetecilerin görüşleri alınmak üzere bir oturumda gerçekleşen “Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurası”, genel değerlendirme ve sonuç bildirgesi oturumuyla tamamlandı.