Türk Dünyası Tarihçileri Türkistan’da Buluştu30 Ekim 2017

 

Türkistan 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türk Tarih Kurumunun düzenlediği, “Türk Dünyası Tarihçiler Forumu” Türkistan’da gerçekleştirildi.

28-29 tarihlerinde Türk Tarih Kurumunun düzenlediği;  Ahmet Yesevi Üniversitesi, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Vakfının da destek verdiği, Türk Dünyası Tarihçiler Forumuna Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

28 Ekim Cumartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde açılış töreniyle başlayan Türk Dünyası Tarihçiler Forumunun açılış konuşmalarını, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Dr. Adnan Tekşen yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Eren’in de katıldığı etkinlikte Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan Foruma desteklerinden dolayı Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a plaket takdim etti.

Açılış töreninden sonra gerçekleşen, Azerbaycan temsilcilerinin konuşmaları olan oturumunda; Prof. Dr. Tofig Necefli, Doç. Dr. Güntekin Necefli ve Doç. Dr. İrade Memedova’nın bildirileri dinlendi.

“Türk Dünyası Tarihçiler Forumu”nda 4 oturumda; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan ve Başkurdistan’dan toplamda 15 temsilci konuşma yaptı.

Forum ortak bildirisi ve kapanış oturumuyla tamamlanan “Türk Dünyası Tarihçiler Forumu” Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ile Türkistan’ın tarihi mekânları ve müzeleri gezisiyle sona erdi.