Cumhuriyetin 94. Yılı Ahmet Yesevi Üniversitesinde coşkuyla kutlandı31 Ekim 2017

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama töreni düzenlendi. Türkiyeli öğrenci Konseyi Başkanlığının organize ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde coşkuyla gerçekleşti.

30 Ekim Pazartesi günü Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda gerçekleşen programa; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Türkiye ve Kazakistan milli marşların okunmasıyla başlayan törende günün anlamı ve önemi ile ilgili konuşmalarını yapmak üzere Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış sahneye davet edildi.

Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Cumhuriyet Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli milli bayramlarından olduğunu vurgulayarak, “Sadece Türkiye için değil aynı zamanda bizim içinde büyük bir bayramdır. Nitekim Kazakistan’ın ve diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını ilk kabul eden devlettir. Bu vesile ile Türk Dünyası dostluk ve kardeşliğinin artarak devam etmesini temenni ediyor,  Türk kardeşlerimizin Cumhuriyet Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşmasına Türkiye Cumhuriyetinin 94. yılını kutlayarak, Türkiye Cumhuriyeti, büyük fikir adamı Atatürk’ün önderliğinde, Türk Dünyasının ve İslam dünyasının destekleriyle kurulmuş, temeli akıl ve bilime dayanan bir cumhuriyettir” dedi.   94 yıllık süreçte verdiği mücadeleler neticesinde büyük kazanımlar elde ettiğini vurgulayan Kutalmış, muasır medeniyetler seviyesine yükselmiş, bütün alanlarda kalkınmış, özellikle son yıllarda dünya barışın tahsisinde, mazlum devletlerin koruyucusu ve destekçisi konumuna gelmiş, büyük demokratik cumhuriyettir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yılı kutlama töreni, Türkiyeli öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından hazırlanan konser gösterimiyle tamamlandı.