Hoca Ahmet Yesevi, genç akademisyenlere anlatıldı06 Kasım 2017

 

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız, Genç Akademisyenler, Eğitim, Kültür ve Araştırma Derneğinde düzenlenen Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak Konferansına katıldı. Öğrencilere Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatından kesitler anlatan Yıldız, Yesevi'nin Osmanlı Devleti'nin temel ilkeleri üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Yesevi'nin, Hacı Bektaşi Veli Hazretleri'nin ifadesiyle tam 99 bin talebe yetiştirdiğini söyleyen Yıldız, "Ahmet Yesevi Üniversitesi 25 yıldır eğitim veriyor, ancak 75 bin kişiye eğitim vermiştir. Nasıl bir dinamizm, nasıl bir prensip, nasıl bir dava adamı olduğunu görmeliyiz. Derdi uzak coğrafyalara Anadolu'ya, Balkanlar'a öğrenciler yetiştirmek ama prensibi zamanı çok iyi kullanmak" şeklinde konuştu.

Yesevi'nin İslam'ı Türkçe okutarak, Asya'nın bozkırlarında yaşayan Alpler'i Alperen'e dönüştürdüğünü aktaran Yıldız şu açıklamalarda bulundu:

"Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri insanlara o kutlu Nebi'nin getirdiği dini, kendi ana dilleriyle ilk defa öğretti. Selçukluların, Karahanlıların dili Farsçaydı. Orta Asya'nın bozkırlarında yaşayan Alpler maalesef anlayamıyorlardı. Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri onlara kendi dilleriyle seslenince o Alpler, Alperen'e dönüştü. Alperenler Horasan üzerinden Anadolu'ya geldi. Şehirde vali oldu, Osmanlıyı kurdu. Sarı Saltuk oldu, Balkanlarda İslamiyet'i yaydı. Hacı Bektaş-ı Veli oldu, Anadolu'da dergâhını kurdu. Uzun yıllar Osmanlı'nın ordusunu oluşturan Yeniçeri Ocağı'nın piri oldu. Yunus Emre oldu, hocası Tapduk Emre oldu, Mevlana oldu. Anadolu'nun her tarafında önce gönülleri fethettiler, arkasından şehirler fethedildi. Onun bu manevi mayası 623 yıl aleme nizam veren bir devletin kurulmasına vesile oldu."