Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türkistan MUN 2017” Organizasyonu14 Kasım 2017

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından ortaklaşa tertip edilen “Türkistan MUN 2017” organizasyonu Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Koordinatörlüğünü Uluslararası İlişkiler Bölüm başkanı  Dr. Eftal Ş. Batmaz’ın yaptığı “Türkistan MUN 2017” organizasyonunun açılışı 13 Kasım Pazartesi günü Kültür Merkezinde düzenlendi. 

Açılış törenine katılan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu açılış konuşması yaptılar ve katılımcı öğrencilere başarılar dilediler.

Kazakistan’ın birçok  okul ve üniversitesinden 80’E yakın öğrencinin katılarak bildiri sunduğu  Türkistan-MUN toplantılarının ilki “Orta Asya Ülkelerinde Sağlık ve Refaha Erişimin Sağlanması”, ikincisi ise “Orta Asya'da Çevre ve Su Sorunlarının Çözümü” başlıkları çerçevesinde yapıldı. 

Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslar niteliğinde olan bu organizasyonda öğrenciler kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak görev almaktadırlar. Öğrenciler, o yıl tartışılacak ve çözüm aranacak olan dünya sorunu ile ilgili yorumlarını kendilerine verilen ülkenin perspektifinden, ülkenin politik duruşuna göre yapmaktadırlar. 

Dünya sorunlarının paylaşıldığı ve çözümler sunulduğu bir platform olan MUN  Birleşmiş Milletler tarafından da desteklenmekte ve aynı zamanda konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler’e gönderilmektedir.

Türkistan Model BM uluslararası bir konferans olarak öğrenci katılımcılara, genç liderler olma yolunda ve kariyerlerinde büyük bir adım atma fırsatı sunmaktadır. Bununla birlikte, Türkistan MUN üniversitemizi genç ve etkin öğrencilere tanıtmak için harika bir fırsattır.

“Türkistan MUN 2017” organizasyonu, sonuç bildirgesi ve değerlendirme oturumunun akabinde kapanış programı düzenlendi. Kapanış konuşması yapan Koordinatör Dr. Eftal Ş. Batmaz, Türkistan-MUN organizasyonun bu yıl ikincisini düzenlediklerini belirterek, bu organizasyonu ikinci sömestrde daha kapsamlı düzenleyeceklerini ifade etti. Türkistan-MUN toplantılarının çok verimli ve öğrenciler açısından çok faydalı geçtiğine değinen Batmaz, katılımcı öğrencilere teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.

“Türkistan MUN 2017” son olarak toplu hatıra çekimi ile tamamlandı.