Divan-ı Hikmet sohbetlerinin 15’incisi düzenlendi15 Kasım 2017

 

 

2016-2017 yıllarının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesi vesilesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Divan-ı Hikmet sohbetlerinin 15’incisi düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) ev sahipliğinde düzenlenen programda konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında üniversite olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye gayret gösterdiklerini ifade ederek, bu kapsamda Hoca Ahmet Yesevi Kitaplığı oluşturacaklarını belirtti.

Programda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya da konuşmacı olarak yer aldı. Çetinkaya, UNESCO’nun Hoca Ahmet Yesevi’yi dünyanın irfani öznelerinden birisi olarak görüp kutlanmasına vesile olmasının Hoca Ahmet Yesevi’nin kendi gönül coğrafyasında tanınmasına da vesile olduğunu ifade etti. Kazakistan ile Mekke arasındaki mesafe düşünüldüğünde eserler çevrildiğinde Hoca Ahmet Yesevi’nin etki alanının Balkanlara, Avrupa’nın iç kısımlarına ve daha evrensel boyutlara ulaşacağını düşündüğünü belirten Çetinkaya, "Ahmet Yesevi Hazretleri nihayetinde insanla uğraşmıştır. Doğudan gelen Moğol istilası, batıdan gelen Haçlı seferleri ve Haşhaşi hareketi ile 12. yüzyıl krizlerin, buhranların olduğu bir dönemdi. Bunun yanında Anadolu’yu mayalayan irfan mimarları çıkıyor, Hoca Ahmet Yesevi de bu mimarların başı, reisi, önderidir. Divan-ı Hikmet’i okuduğunuzda Yunus’un söylediklerini göreceksiniz, Mevlana’nın gönül nefesinden nefesleneceksiniz, Hacı Bektaş-ı Veli’nin hikmetlerinin yol işaretlerini göreceksiniz. Hepsinde, Hoca Ahmet Yesevi’nin bu anlamda önemli bir kaynak olduğunu ve Anadolu’yu mayalayan bir gönül mimarı olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu. Hoca Ahmet Yesevi’nin evrensel bir kimliğin öncüsü olduğunu belirten Çetinkaya, bu anlamda onun hikmetlerinin yüzyıllardır insanlığı besleyen, kültür ve medeniyetin ana yasaları olduğunu ifade ederek, "Bu ana yasaları bulan insan yolunu kaybetmeyecektir, bunun kaynağı da Kur’an ve hadistir" diye konuştu.

Program, Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya'ya plaket takdimi ile sona erdi.