Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Çağımızın Derdi” etkinliği17 Kasım 2017

 

1 Aralık Dünya AİDS günü ve izleyen günler hastalığın işlendiği bir hafta olarak anılıyor. 20. yüzyıldan itibaren hızla yayılmakta olan ve Dünya için giderek önemli bir tehlikeye dönüşen bu hastalık hakkında öğrencileri bilgilendirme amacıyla bu konu Üniversitemizde ele alındı. Güney Kazakistan Eyaleti Sağlık Müdürlüğünün düzenlediği ve  Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile “Medical Tokens” öğrenci kulübünün de destek verdiği “Çağımızın Derdi - Biz AİDS’e Karşıyız” adlı program Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

15 Kasım Çarşamba günü Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Türköz, Disiplin ve Kültür İşleri Müdürü Lezzet Esentaeva ve Bölgesel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü Türkistan Sağlık Hizmetleri Merkezi Müdürü Guzel Nurullaeva  HİV/AİDS’ hastalığı ile ilgili bilgiler vererek, gençlere bu konuda dikkatli olmaları tavsiyelerinde bulundular.

Etkinlikte günün anlam ve önemine binaen Öğrenci Gençlik Merkezi Başkanı Kanat Şemseddin “Geleceğini Düşün – HİV Virüsünden Korun” başlıklı bir konferans verdi. Akabinde “Çağımızın Derdi” adlı video gösterimi sunuldu. Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu şiir ve konser programında ise hastalıktan korun, sağlıklı ol mesajları verildi.

Güney Kazakistan Eyaleti Sağlık Müdürlüğü ve Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından programda görev alan öğrencilere teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdimi yapıldı