Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazak Şair ve Yazar Sultan Mahmut Toraygırov Anma Toplantısı Yapıldı23 Kasım 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Bir El Bir Kitap Etkinlikleri”  kapsamında, Kazakistanlı şair ve yazar Sultan Mahmut Toraygırov (1893-1920) için anma toplantısı gerçekleştirildi.

22 Aralık Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanesi Toplantı ve Konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, Kütüphane Müdürü Meruert Absimetova’nın açılış konuşmasının ardından Üniversitemiz öğrencileri tarafından Mahmut Toraygırov’un eserlerinden bazı bölümler okundu. 

Mahmut Toraygırov’un kaleme aldığı “Kamar Sulu” romanından kesitlerin de sahnelendiği tiyatro gösteriminden sonra, Filoloji Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Canımgül Kemalkızı,  Mahmut Toraygırov’uN hayatı, eserleri ve mücadelesini içeren bir konuşma yaptı. Konuşmasında özellikle; Sultan Mahmut Toraygırov’un, Kazak Türk kültürü özümseyerek onun milli ve manevi değerlerini ve bu değerlerin yaşatılmasının milli varlık mücadele gücüne etkisi üzerinde durdu.  Kazak kadınının ve ailesinin kendi öz benliğine sahip çıkarak, Türklüğe ve Müslümanlığa ait değerlerin yaşatılmasının önemini vurguladı.