Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Dünya Tarihinin Güncel Meseleleri” Sempozyumu24 Kasım 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümünün düzenlediği “Dünya Tarihinin Güncel Meseleleri” adlı sempozyum Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

24 Kasım Cuma günü Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Beşeri bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Sultanmurat Abjalov’un yanı sıra bölüm başkanları ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren Programın açılış konuşmasını yaparak organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettiler ve konuşmacılara başarılar dilediler.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan sempozyumun genel oturumunda Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Muhtar Koja “Emir Timur’un Otrar Şehrinde Ölmüş Olabileceği İle İlgili Yeni Kanıtlar”, İlahiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Tan “Farklı Ziniyet Nasauvurları Olarak Mezhepler”, doktora öğrencisi Hakan As “Alaş’ın Liderlerinden Konırkoja Kojıkov”, Türkistan Hamza Mektebinin tarih öğretmeni Gülnaz Ütepbergenova “Osmanlı İmparatorluğu İle Buhara Hanlığı Arasındaki Yazışmalar” Beydibek İlçesi S. Eribaev Mektebi tarih öğretmeni Amangeldi Esimhanov “1937-38 Yıllarında Kazakistan’ın Siyasi ve Ekonomik Durumu”, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Raşid Tejibaev “1917 Devriminin Uluslararası Siyaset Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı tebliğlerini sundular.

4 oturumda gerçekleşen “Dünya Tarihinin Güncel Meseleleri” sempozyumunda 80’e yakın akademisyen, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencisi bildiri sundular. Sempozyum değerlendirme ve sonuç oturumu ile tamamlandı.