Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Cumhurbaşkanı Günü’’ coşkuyla kutlandı01 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Günü coşkuyla kutlandı. 2011 yılının Aralık ayında, Kazakistan Parlamentosu Senato genel kurul toplantısında resmi tatil günleri ile ilgili alınan karar ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin gelişmesindeki girişimlerinin tanınması ve üstün başarılarının kutlanması amacıyla 1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Günü ilan edildi.

1 Aralık 1991’de Kazakistan tarihinde ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması, aynı tarihin resmi tatil ilan edilmesinin nedeni olarak gösteriliyor. 2012’den itibaren kutlanılan Kurucu Cumhurbaşkanı Günü, Ahmet Yesevi Üniversitesinde coşkuyla kutlandı.

Disiplin ve Kültür İşleri Müdürlüğünün tertiplediği kutlama töreni 30 Kasım Perşembe günü Türkistan Yerleşkesi Tiyatro ve Sinema salonunda gerçekleşti. Törene Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov ve Prof. Dr. Nurlan Batırbaev ile Türk Standartları Enstitüsü Denetleme Kurulu üyeleri Tevfik Bıyıklı, Rasim Yıldız ve Elif Kırbaç katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış Cumhurbaşkanı gününü kutlayarak, Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasında ve gelişmesinde önemli ölçüde katkısı olan Nursultan Nazarbayev’e tebriklerini ilettiler.

Açılış konuşmalarının ardından Prodüksiyon Merkezinin hazırlamış olduğu video ve konser gösterimiyle tören sona erdi. Etkinlik, Ahmet Yesevi Üniversitesi Sanat Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü ІV. sınıf öğrencileri tarafından Nursultan Nazarbaev’in “Manevi Uyanış” projesi kapsamında düzenlediği resim sergisi ile tamamlandı.