Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kalite Yönetim Sistemi Belgesi denetimi yapıldı01 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin 2006 yılında almaya hak kazandığı ve 2016 yılında yenilenen TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesinin yıllık denetimi yapıldı.

TS EN ISO 9001:2008 sertifikasının 2. denetimini yapmak üzere Üniversitemizde bulunan TSE Belgelendirme Müdürlüğü komisyonu üyeleri baş tetkikçi Tevfik Bıyıklı, yardımcıları Elif Kırbaç ve TSE Kazakistan Temsilcisi Rasim Yılmaz denetleme öncesinde Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın oturum başkanlığında Fakülte dekanlarına, bölüm başkanlarına ve idari birim sorumlularına yönelik bir toplantı düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, "Üniversite olarak her zaman hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Bu hizmetin kalitesini en üst düzeye çıkarmak için birçok faaliyet icra ettik ve etmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde mütevelli heyet toplantısı yaptık. Aralık ayında da yine birçok faaliyet icra edeceğiz. 5 Aralık Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan Projesi Kapanış Programı ve 16 Aralık Kazakistan’ın bağımsızlık günü kutlaması bu faaliyetlerin birer örneği niteliğindedir. Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde üniversite olarak 1 yıl içerisinde akademik ve ekonomik alanlarda birçok önemli faaliyete imza attık. Değerli meslektaşlarım ve çalışma arkadaşlarımın da gayretleri ile dünyanın ve Türk dünyasının başta edebiyatçılarını, gazetecilerini ve sanatçıları olmak üzere 2000’i aşkın bilim adamını ağırladık. Bu konuda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum ve denetçilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde yapılan tetkiklerde başta fakülteler olmak üzere bölümler, enstitüler, idari birimler, üniversite matbaası, radyo televizyon ve sinema stüdyosu gibi birçok birimin çalışmaları denetlendi. Denetim sırasında, TSE denetçileri tarafından, TS EN ISO 9001: 2015 standartlarının, 4.5.6.7, 8, 9 ve 10. üniversite ve yapısal birimlerinin çalışmalarının gereklerine uygunluğu ve tutarlılığına dikkat edildi.

IQNet Uluslararası Belgelendirme Sistemi - TSE Belgelendirme Müdürlüğü Denetmeni Tevfik Bıyıklı ve yardımcıları tarafından yapılan kontrollerde Ahmet Yesevi Üniversitesi kalite yönetim sisteminin ve hizmet kalitesinin tüm standartlara uygun olduğu tekrar tescillenmiş oldu.