Üniversitemizden Haberler

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi, Prof. Dr. Muhittin Şimşek tarafından Yunus Emre Enstitüsü Viyana Temsilciliğinde Tanıtıldı

03.10.2023

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek tarafından Yunus Emre Enstitüsü Viyana Temsilciliğinde tanıtıldı. Program akademisyenler ve öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi, 20 ciltten oluşmakta ve Türk edebiyatıyla ilgili 14 bin 109 madde başı, 5 milyon kelime ve 62 bin eseri içermektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, 20 ciltten oluşan esere ilişkin davetlilere bilgilendirmede bulundu.

Prof. Dr. Şimşek, ansiklopedinin, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlandığını belirterek, "20 ciltten oluşan ansiklopedide neredeyse Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın pek çok üniversitesinde çalışan 1100 akademisyenin katkılarıyla, Divan Edebiyatı, Aşık-Tekke Edebiyatı ve Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı olmak üzere üç ana editör grubunun çalışmasıyla ortaya çıkan 14 bin 109 madde başı, 5 milyon civarında kelime ve 62 bin eser yer almaktadır." diye konuştu.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü'nün, yayın hayatına başladıktan kısa süre sonra Türkiye başta olmak üzere 75 ülkeden görüntülendiğini ve bu sayının her geçen gün arttığını vurgulayan Prof. Dr. Şimşek, şöyle devam etti:

"Artık aranan maddeler arama motorlarının indekslemesiyle üst sıralarda, pek çok kez de ilk sıralarda yer almaya başlamıştır. Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, http://teis.yesevi.edu.tr/ adresinde dijital olarak erişime açıktır. Ancak çalışma, sınırlı sayıda da olsa basılı örneğinin elde bulunması düşüncesiyle basılı bir ürün olarak da okuyucu ile buluşmaktadır."

Prof. Dr. Şimşek, Türk dünyasında bu anlamda yapılan tek eser olduğuna işaret ederek, ansiklopedinin çevirim içi 33 milyon kullanıcı tarafından tıklandığını söyledi.

Görseller