Üniversitemizden Haberler

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

‘I.Uluslararası Türkistan Uygulamalı Üroloji Sempozyumu’ Gerçekleşti

28.11.2023

"Ana Yurttan Ata Yurda Sağlık Köprüsü" projesi kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesine gelen üroloji uzmanları Prof. Dr. Mehmet ARSLAN, Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Selçuk GÜVEN, programları kapsamında pratik ve teorik eğitimler verdiler. Ayrıca 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında sağlık köprüsü programı ile gelen, bölgedeki hekimlerin, Tıp fakültesi öğrencilerinin ve Prof. Dr. Lütfi TUNÇ (Ankara), Prof. Dr. Ulanbek ZHANBYBEKULY (Astan-Kazakistan), Dr. Mansur HALİLOV (Bakü- Azerbaycan), Dr. Nurzhan İSAYEV (Astan-Kazakistan), Dr. Harun UÇMAK (Konya), Dr. Ilgar MİKAYİLZADE ( Bakü-Azerbaycan), Dr. Haidar ALALAİM (Konya), Dr. Abylaikhan Baigozha (Astana-Kazakistan), Dr. Atınç Tozsin (Edirne), Dr. Nurmambet Turaliev (Konya), Dr. Abdullah ALTUNHAN ( Konya), Dr. Furkan GÜLDİBİ (Konya) online katılımı ve sunumları ile 1.Türkistan Uygulamalı Üroloji Sempozyumu, “The World is at your fingertips” teması ile uluslararası düzeyde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sertifikaları Prof. Dr. Mehmet ARSLAN, Ahmet Yesevi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhlas MOLDALİYEV ve Ahmet Yesevi Tıp Fakültesi hastanesi başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Ziya GENÇER tarafından takdim edilmiştir.

Sempozyum kapsamında katılımcılar seçilmiş komplike vakalarda "perkütan nefrolitotomi" ve "transuretral rezeksiyon" operasyonlarını başarılı şekilde gerçekleştirilmiştir. Türkistan, Çimkent ve çevre eyaletlerden yoğun katılımın olduğu operasyonlar Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Videolu Eğitim Salonu’ndan canlı olarak izlenmiştir. 3 gün boyunca seçilmiş hastalar Türkiye’den gelen hekimler ve Kazakistanlı meslektaşları ile birlikte konsülte edilmiştir.

 Ayrıca dünyada ilk defa perkütan yöntemle karaciğer taşı operasyonunu geçekleştiren ve kendi bulduğu "ultra-mini perkütan hepatolitotomi" yöntemiyle literatüre giren Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK çevre eyaletler ve şehirlerden gelen üroloji ve genel cerrahi uzmanlarıyla "Karaciğer taşlarına yaklaşım ve ultra-mini hepatolitotomi" eğitimini gerçekleştirmiştir.

Türkiye'de ilk perkütan nefrolitotomi ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet ARSLAN, Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi- Türkistan Tv ortak sağlık programı olan, haftalık yayınlanan "ŞİFA" programının bu haftaki konuğu olarak Türkistan halkının üroloji alanında sorularını yanıtlamıştır.

Görseller