Arkeoloji ve Etnoloji

Arkeoloji ve Etnoloji

Gelecek meslek sahiplerinin hizmet alanı, genel ve özel öğretim kurumlarında tarih öğretmeni ve okul müzesi, bölgesel araştırma çalışmaların organizatörü, müzelerde, bilimsel araştırma ve arşiv bölümlerinde rehber, arşiv görevlisi, araştırma görevlisi, devlet kurumlarında uzman, tarihi ve medeni eserleri koruma ve muhafaza etme alanlarında uzman, etnik ve dinler arası ilişkiler ve süreçler uzmanı, analist ve danışman.

 

İDARI BÖLÜM (KAFEDRA)

 

 

 

 

 

Bölüm Adı: Tarih

Bölüm Başkanı: Doç.Dr.Elmira Zulpıharova

 

Bölüm Öğretim Elemanları

 1. Zulpıharova E. Doç.Dr.
 2. Tölegenov E.M. Dr.
 3. İsmaylov A.İ. Prof.Dr.
 4. Tursın H. Prof.Dr.
 5. Koja M. Prof.Dr.
 6. Zhetibaev K. Prof.Dr.
 7. Zholseytova M. Doç.Dr.
 8. Abdramanov E. Doç.Dr.
 9. Alzhanova E. Doç.Dr.
 10. Nurlanbekova R. Doç.Dr.
 11. Pala A. Ph.D.
 12. Tastanbekova M.M. Yrd.Doç.Dr.
 13. Rustambekova M. Yrd.Doç.Dr.
 14. Primkulova G. Yrd.Doç.Dr.
 15. Sandıbaeva A. Yrd.Doç.Dr.
 16. Dinaşeva L. Yrd.Doç.Dr.
 17. Saulembekova M. Yrd.Doç.Dr.
 18. Adilbekova Z. Yrd.Doç.Dr.
 19. Nurbetova G. Yrd.Doç.Dr.
 20. Zhoraeva G. Yrd.Doç.Dr.
 21. Ospanova A. Ph.D.
 22. Bazarbaev K. Ph.D.
 23. Salgaraev M. Kıdemli Öğretim Görevlisi
 24. Nurmanova Ş. Kıdemli Öğretim Görevlisi
 25. Zhandarbaev E. Öğretim Görevlisi
 26. Orazhan N. Öğretim Görevlisi

 

Bölümde  Tarih Öğretmenliği, Arkeoloji ve Etnoloji alanlarında lisans, Tarih Öğretmenliği alanında yüksek lisans, Tarih Öğretmenliği alanında doktora programlarında dersler verilmektedir.

 

Meslek Değerlendirilmesi

Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Bolonya Süreci Akademik Hareketlilik Merkezinin 2014 yılı değerlendirmesine göre, 5В011400 – Tarih Öğretmenliği Bölümü yükseköğretim kurumları arasında 2.sırada yer almaktadır.

 

Uluslararası İşbirliği

Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Erciyes, Gazi, Atatürk Üniversiteleriyle ilişkiler kurmuştur. Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’daki tarih araştırma okullarıyla, Kırgız Bilim Akademisi ile işbirliği sağlanmıştır. Yakın ve uzak yurtdışı ülkelerde tarih, arkeoloji ve etnoloji alanında bilimsel araştırma enstitüleri ile işbirliği yapmayı planlamaktadır.

 

Bilimsel Projeler

2015 yılından itibaren Doç.Dr. E.Aljanova’nın yönetiminde “Orta Asya Türklerinin 19.Yüzyıl Yazılı Kaynaklarındaki Kültürel Mirasın Sanal Kütüphanesi” konulu (K.C. Eğitim ve Bilim Bakanlığıile anlaşma No:174, 12.02.2015 ) bilimsel proje ve “Dünya Tarihinin Önemli Konuları: araştırılması ve öğretimi”, “Vatan Tarihinin Önemli Konuları: araştırılması ve öğretimi” konulu bilimsel projeler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

 

İndeksli Makaleler

 1. Bazarbayev Kanat,Elmira Zulpiharova, Gulzhamal Zhoraeva.The politicization of the Jadid movement in Turkestan (Central Asia). Pensee Journal. Vol 76, No. 11; Nov 2014.
 2. Kanat Bazarbayev, Elmira Zulpiharova, Gulzhamal Zhoraeva, Assel Gumadullayeva. From the history of joining the South Kazakhstan to form Russia (the second period of the XIX center). Life Science Journal 2014;11(8).

 

Ek bilgiler: Bölüm öğretim üyesi Doç. Jolseytova M.A. 2014 Ekim ayında “I.Altınsarin” madalyasıyla ödüllendirilmiştir.