5В011300 - Biyoloji Öğretmenliği

5В011300 - Biyoloji Öğretmenliği

Bölümün amacı; Ortaöğretim kurumlarına yönelik olarak, Milli Eğitim temel ilkelerini benimsemiş, öğretmenlik mesleğine uygun donanım ve birikime sahip, insan kaynaklarını ülke ihtiyaçlarına uygun değerlendiren, öğretmen adayları ve yüksek öğretim kurumlarına akademisyenler yetiştirmektir.

Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlıklarına ve bağlı özel okullarda biyoloji öğretmeni olarak çalışabileceği gibi devletin farklı kurumlarında da memurluk yapabilirler ya da üniversitelerde araştırmacı olarak çalışabilmektedirler.

 

İDARI BÖLÜM (KAFEDRA)

 

Bölüm adı: Biyolji

Bölüm başkanı: Dr. Gani İSAYEV

 

 

 

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

Adı, soyadı

Akademik derece, ünvanı

Ajibaeva Z.
Kerimbek E.
Dayrabaev R.
Rısmambetova G.
Ubaydullaeva A.
Seytmetova A.
Erdenov M.
Yusupov B.
Talqanbaeva Z.
Düysebekova A.
Bostanova A.
Turmetova G.
Babaeva G.
Tolbaev N.
Abişova G.
Serzhanova A.

Bölüm Başkanı, Doç.Dr.
Prof.Dr.
Doç.Dr.
Doç.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Kıdemli Öğretim Görevlisi
Master Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Master Öğretim Görevlisi

 

Bölüm Değerlendirmesi

2012-2013 öğretim yılında Ulusal Bağımsız Değerlendirme sonuçlarına göre 5В011300 – Biyoloji Öğretmenliği bölümü 2.sırada, 5В060700 – Biyoloji bölümü 3.sırada yer aldılar.

 

Uluslararası İşbirliği

Bölüm yurtdışındaki üniversitelerle verimli ilişkiler kurmuştur. Bunlar: Sakarya Üniversitesi, EgeÜniversitesi, AkdenizÜniversitesi, Gazi (Üniversitesi, Brunel Üniversitesi (İngiltere), Politecnical University of Valencia (Espanya), Cyprus University (Kıbrıs) v.s.

 

Akademik Hareketlilik

Yrd.Doç.Dr. G.İsayev akademik hareketlilik çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Ankara şehrindeki Hacettepe Üniversitesi’nde tecrübe alış-verişinde bulundu. 2012-2013 öğretim yılında akademik hareketlilik çerçevesinde öğrencilerden Nuruddinov N. ile U.Amzeyeva Türkiye Cumhuriyeti Muğla Üniversitesi’nde 1 dönem eğitim görerek, yüksek neticeyle geri dönmüşlerdi.

Dış akademik hareketlilik programı kapsamında 2013 yılın Ekim ayında Gazi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Tahir Atıcı, 2014 yılın Eylül ayında Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof.Dr. Yaşar Akşa, Ekim ayında Kıbrıs Üniversitesi’nden Prof.Dr. İbrahim Bahtır lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, öğretim uyelerine ders verdi ve seminerler düzenlediler.

 

Bilimsel Projeler

Doç.Dr. Z.S.Ajibaeva’nın önderliğinde “Hayvansal Ürünleri Artırmakta Algobiyoteknoloji Yöntemlerin Kullanma” konusu üzerinde Güney Kazakistan Bölge çapındaki proje kazanılarak, bilimsel araştırma çalışmaları yürütülmektedir.

 

İndeksli Makaleler

İndeksli dergilerde 3 bilimsel makale yayınlandı ve 2 patent alındı.