5В060400-Fizik

5В060400-Fizik

Fizik bölümünün temel amacı, fiziğin temel kavramlarını vermenin yanı sıra, teknolojik düzeyde teorik bilgiye, bilimsel düşünme ve uygulama yeteneğine sahip bilim adamı ve alanında uzman bireyler yetiştirmektir.

Fizik bölümü mezunları, çeşitli kamu kuruluşlarında, özel ve kamu eğitim kurumlarında, sanayi sağlık kuruluşlarının AR-GE bölümlerinde, yönetim ve düzenlemede, üretim ve teknolojide araştırmacı, yönetici, eğitmen olarak görev alabilmektedirler.

 

 

İDARI BÖLÜM (KAFEDRA)

 

Bölüm adı: Fizik

Bolüm Başkanı: Prof.Dr. Torebay TURMAMBETOV

 

 

 

 

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

Adı Soyadı Akademik derece, ünvan

Turmambekov Torebay
Baqıtbaev Abduhayr
Qurmantaev Abil
Abdumanapov Omirzaq
Bekmurzaev Beybit
Bekbaev Sattar
Sarıbaeva Alya
Ormanova Ganya
Ualihanova Bayan
Usembaeva İndira
Ramankulov Şerzod

Bolüm Başkanı, Prof.Dr.
Prof.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Yrd.Doç.Dr .
Yrd.Doç.Dr.
Master, Öğretim Görevlisi
Master, Öğretim Görevlisi
Master, Öğretim Görevlisi

 

Uluslararası İşbirliği

Fizik Bölümü yurtdışındaki üniversitelerle verimli ilişkiler kurmuştur. Bunlar: Sakarya Üniversitesi, EgeÜniversitesi, AkdenizÜniversitesi, GaziÜniversitesi ve Özbekistan İlim Akademisi’nin Fizik ve Teknik Enstitüsü ile uluslararası işbirliği içerisindedir.

 

Akademik Hareketlilik

Fizik bölümü öğrencilerine 07.11.2014-21.11.2014 tarihleri arasında RF, Tomsk Devlet Pedagojik Üniversitesi’nden Prof.Dr. Elena Anatolevna RUMBEŞTA ders vermiştir. 21.11.2014-03.12.2014 tarihleri arasında R.F. N.E.Bauman Moskova Devlet Üniversitesi’nden Prof.Dr. Boris Evgeneviç VİNTAYKİN ders vermiştir.

 

Bilimsel Projeler

Bölümdeki öğretim üyeleri “Katı Maddeler ve Onların Yapısal Öğelerinin Mekanik-Fiziksel Özeliklerini Araştırmak” bilimsel araştırmasına göre çalışmalar yürütmektedir. Fakültenin öğretim görevlileri ve profesörleri uluslararası ve ulusal bilimsel projeler kapsamında çalışmalar yürütmektedirler.

 

İndeksli makaleler

Bölüm öğretim üyeleri Thompson Reuters tarafından taranan dergilerinde 10 makale yayınlanmıştır.