5В011000-Fizik Öğretmenliği

5В011000-Fizik Öğretmenliği

Gelecek meslek sahiplerinin pedagojik hizmeti: bu mesleğe göre eğitim görmüş olan genç uzman öğretim programların, eğitim planların, orta ve özel orta öğretim kurumlarında fizik dersinden ders verebilevektir.

Fizik Öğretmenliği bölümü, öğretmen yetiştirmede çağdaş yaklaşımları temele alarak yürüttüğü 4 yıllık lisans programıyla; çağdaş ölçme-değerlendirme yaklaşımlardan haberdar, teknolojik gelişmeler doğrultusunda öğretim faaliyetlerini düzenleyebilen, farklı öğretim yöntem ve stratejilerini öğretim süreçlerinde kullanabilen, alanında yapılan çalışmaları takip edebilen nitelikli öğretmen yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlıklarına bağlı ve özel orta ve mesleki yüksek okullarda öğretmen olarak çalışabilir. Bununla birlikte, fizik eğitimi ile ilgili tüm etkinlikleri hazırlama ve düzenleme (dersler, istişareler, denetleme vs.) gibi projeler planlayarak, geliştirebileceği gibi devletin farklı kurumlarında da memurluk yapabilirler ya da üniversitelerde araştırmacı olarak çalışabilmektedirler.

 

İDARI BÖLÜM (KAFEDRA)

 

Bölüm adı: Fizik

Bolüm Başkanı: Prof.Dr. Torebay TURMAMBETOV

 

 

 

 

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

Adı Soyadı Akademik derece, ünvan

Turmambekov Torebay
Baqıtbaev Abduhayr
Qurmantaev Abil
Abdumanapov Omirzaq
Bekmurzaev Beybit
Bekbaev Sattar
Sarıbaeva Alya
Ormanova Ganya
Ualihanova Bayan
Usembaeva İndira
Ramankulov Şerzod

Bolüm Başkanı, Prof.Dr.
Prof.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Yrd.Doç.Dr .
Yrd.Doç.Dr.
Master, Öğretim Görevlisi
Master, Öğretim Görevlisi
Master, Öğretim Görevlisi

 

Uluslararası İşbirliği

Fizik Bölümü yurtdışındaki üniversitelerle verimli ilişkiler kurmuştur. Bunlar: Sakarya Üniversitesi, EgeÜniversitesi, AkdenizÜniversitesi, GaziÜniversitesi ve Özbekistan İlim Akademisi’nin Fizik ve Teknik Enstitüsü ile uluslararası işbirliği içerisindedir.

 

Akademik Hareketlilik

Fizik bölümü öğrencilerine 07.11.2014-21.11.2014 tarihleri arasında RF, Tomsk Devlet Pedagojik Üniversitesi’nden Prof.Dr. Elena Anatolevna RUMBEŞTA ders vermiştir. 21.11.2014-03.12.2014 tarihleri arasında R.F. N.E.Bauman Moskova Devlet Üniversitesi’nden Prof.Dr. Boris Evgeneviç VİNTAYKİN ders vermiştir.

 

Bilimsel Projeler

Bölümdeki öğretim üyeleri “Katı Maddeler ve Onların Yapısal Öğelerinin Mekanik-Fiziksel Özeliklerini Araştırmak” bilimsel araştırmasına göre çalışmalar yürütmektedir. Fakültenin öğretim görevlileri ve profesörleri uluslararası ve ulusal bilimsel projeler kapsamında çalışmalar yürütmektedirler.

 

İndeksli makaleler

Bölüm öğretim üyeleri Thompson Reuters tarafından taranan dergilerinde 10 makale yayınlanmıştır.