Spor ve Spor Altyapısı

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

Üniversitemizin yerleşkelerinde açık ve kapalı olmak üzere 2 tenis, 6 basketbol, 6 voleybol, 3 mini futbol sahası, 1 futbol sahası, profesyonel manada 1 futbol stadı, 1 Uzak Doğu sporları salonu, güreş ve boks eğitim salonları, olimpik standartlara yakın bir yüzme havuzu, satranç-dokuz kumalak-mangala vb oyun salonları ile 2 atletizm pisti bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci yurtları içerisinde masa tenisi salonları ile aerobik salonları mevcuttur. Öğrencilerimiz bu imkânlardan her zaman ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.

Sporcularımız  arasında  pek çok Dünya şampiyonasına ve olimpiyat oyunlarına katılım hakkı kazanan öğrencimiz bulunmaktadır.

Bir trafik kazasında yaşamını yitiren Sydney Olimpiyatları şampiyonu Bekzat Sattarhanov, üniversitenin ve Kazakistan’ın gurur kaynağı olmuştur.

Yine Sydney Olimpiyatlarında 91 kiloda Muhtarhan Dildabekov olimpiyat ikinciliği elde etmiştir.

Pekin ve Londra Olimpiyatlarına da katılan mezunumuz Birzhan Zhakypov, 2013 yılında Almatı’da gerçekleştirilen Dünya Boks Şampiyonası’nda 46-49 kilolar arasında gerçekleştirilen müsabakalar sonunda şampiyonluğu elde etmiştir.

Ayrıca Serbest Güreşte Sydney Olimpiyatlarında 1 gümüş madalya alan İslam Bairamukov ve Londra Olimpiyatlarında 1 bronz madalya alan Akzhurek Tanatarov da yine Üniversitemiz öğrencilerindendir.

2016 Rio Olimpiyatlarında biri judo biri serbest güreş alanlarında olmak üzere iki öğrencimiz müsabakalarda boy göstermiştir.

Boksta üç Asya şampiyonumuz bulunmaktadır. Üniversitemizin Kadın Basketbol takımı iki defa Kazakistan şampiyonu beş defa da üniversiteler arası şampiyonalarda elde ettiği şampiyonluklarla Üniversitemize altın madalyalar kazandırmıştır.

Kazak millî güreşinde sporcumuz Madi Kurımbayev Dünya şampiyonudur. Moskova’da düzenlenen Dünya şampiyonasında sambodan, Doha’da (Katar) düzenlenen Asya şampiyonasında Taekwan-do’dan öğrencilerimiz birinciliği elde etmiştir.

Üniversitemiz sporcuları dünya şampiyonalarında 8 altın, 9 gümüş ve 10 bronz; dünya üniversiteler arası spor oyunlarında 1 gümüş ve 1 bronz; Asya şampiyonalarında 10 altın, 9 gümüş ve 14 bronz; Kazakistan Cumhuriyeti şampiyonalarında 72 altın, 54 gümüş ve 62 bronz; bunların dışındaki çeşitli uluslar arası turnuvalarda 38 altın, 10 gümüş ve 25 bronz olmak üzere Üniversitemizin kuruluşundan bu yana toplamda 400’den fazla madalya ve derece elde etmişlerdir.

Galeri