AYHABER - Kış 2019 - SAYI : 62

Saygıdeğer Hocalarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ay haber Okuyucuları,

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Ekim, Kasım ve Aralık ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip hâlinde mümkün olan azamî ölçüde ve uyumlu bir şekilde çalışmamız başarımızı daha da artıracaktır.

Ekim ayında Türkiye’den, Kazakistan’dan ve Türk dünyasından gelen çok değerli öğrencilerimizle 2018-2019 eğitim öğretim yılının açılış törenini yeni bir heyecanla gerçekleştirdik. Ahmet Yesevi Üniversitesi, eğitim kalitesini her geçen gün artırarak, başta Kazakistan olmak üzere Türk Dünyasının dostluk nişanesi ve eğitim köprüsü olmaya devam edecektir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi 58. Mütevelli Heyet Toplantısını, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde  gerçekleştirdik.

TBMM tarafından İzmir'de düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8. Genel Kuruluna katılarak “Yükseköğretim Alanında İşbirliği Fırsatları: Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Örneği” konulu bir konuşma gerçekleştirdik.

Ankara'da eğitim gören Kazak öğrencilerimiz, bizim de katılımımızla Rektörümüz Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cengiz Tomar ile  Mütevelli Heyet Başkanlığında bir araya gelerek, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Büyük Bozkırın Yedi Özelliği" makalesini değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Ankara, Adana, Eskişehir ve İstanbul'da düzenlenen konferanslarda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini ve Türk Dünyası için önemini anlatmaya gayret ettik..

Ahmet Yesevi Üniversitesinin nezdinde tüm Türk Dünyası öğrencilerine yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

 

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi okumak için tıklayınız