AYHABER - Bahar 2019 - SAYI : 63

Saygıdeğer Hocalarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Ocak, Şubat ve Mart ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip hâlinde mümkün olan azamî ölçüde ve uyumlu bir şekilde çalışmamız başarımızı daha da artıracaktır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversite kampüslerini dünya çapında değerlendiren “GreenMetric” (UI GreenMetric World University Ranking)  üniversiteleri arasında ilk 500’e girmeyi başardık.

Tarih, kültür  ve  soy bakımından kardeş iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşlik ilişkilerini bilimsel işbirliği alanına da taşınması amacı ile Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehemmed Fuzuli Elyazmalar Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzaladık. Azerbaycan Türkçesine çevrilen Ahmed Yesevi kitabının da tanıtım toplantısını gerçekleştirdik.

Azerbaycan ziyareti kapsamında Bakü Yunus Emre Enstitüsünün ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin düzenlediği "Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi" konulu konferanslarda, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını, Türk tasavvuf ve düşünce dünyasına katkılarını anlattık.

Ankara, Kütahya, Niğde ve Aksaray'da düzenlenen konferanslarda da Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini ve Türk Dünyası için önemini anlatmaya gayret ettik.

Türk Dünyasının Aksakalı Nursultan Nazarbaev’in, 2019 yılını Gençler Yılı olarak ilan etmesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde de bir açılış töreni düzenledik. Törene, telekonferans aracılığıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinden de katılım sağladık. Türk Üniversiteler Birliği dönem başkanlığını da yürüten Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, öğrencilerimizi en donanımlı şekilde Türk Dünyasının geleceği için hazırlamaya devam edeceğiz.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

 

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Mütevelli Heyet Başkanı

 

 

Dergiyi okumak için tıklayınız