AYHABER - YAZ 2019 - SAYI : 64

Saygıdeğer Hocalarım,
Değerli Öğrenciler ve Kıymetli AY HABER Okuyucuları,
Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Nisan, Mayıs ve Haziran ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik.

Türk Dünyasının barış ve kardeşliğinin en büyük bayramı olan ve yeni gün anlamına gelen “Nevruz Bayramını”  Ahmet Yesevi Üniversitesinde yapılan törenle kutladık.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak dönem başkanlığını yürüttüğümüz Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği 4. Genel Kuruluna Üniversitemizin Türkistan yerleşkesinde ev  sahipliği yaptık.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti, üniversite mensupları, öğrencileri ve akademisyenlerini Ramazan ayında Ankara ve Türkistan’da düzenlendiğimiz iftar programlarında bir araya getirdik.

Ahmet Yesevi Üniversitesi 60. Mütevelli Heyet Toplantısını, 15 Haziran Cumartesi günü Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla Ahmet Yesevi Üniversitesinin Almatı’da bulunan Avrasya Araştırma Enstitüsünde  gerçekleştirdik.

Ankara, Eskişehir, Muğla, İzmir  ve İstanbul'da düzenlenen konferanslarda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini ve Türk Dünyası için önemini anlatmaya gayret ettik.

13-14 Haziran 2019 tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünün organizasyonunda, Uluslararası Türkçe Tarihî Metin Araştırmaları Sempozyumunu düzenledik.

20-22 Haziran 2019 tarihlerinde Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile  Nazarbayev Üniversitesinin ev sahipliğinde Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da gerçekleştirilen 5. Asya Dilleri ve Edebiyatları Uluslararası Sempozyumuna Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak katılım gösterdik.

 

Önümüzdeki aylarda da çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz.
Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Dergiyi okumak için tıklayınız