AYHABER - GÜZ 2019 - SAYI : 65

Saygıdeğer Hocalarım,
Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,
Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip hâlinde daha çok ve uyumlu bir şekilde çalışmalıyız. Nitekim bu, başarımızı daha da artıracaktır.

Üniversitemizde 2018-2019 Akademik Yılı lisans, yüksek lisans ve doktora bölümlerinden mezun öğrenciler, diplomalarını kültür merkezi tiyatro ve sinema salonunda düzenlenen törenle aldılar.

Üniversitemiz tarafından geleneksel olarak düzenlenen Türkiye, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın değişik üniversitelerinden; Siyasal ve Sosyal Bilimler, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Uluslararası İlişkiler ve Tarih bölümlerinden 72 lisans öğrencisinin katıldığı “Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Programı”nın beşincisini bu yıl 22 Haziran-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında  Kazakistan’ın Türkistan şehrindeki Üniversite Yerleşkesinde gerçekleştirdik.

Moskova Yunus Emre Enstitüsünün, Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Devlet Çaykovski Konservatuarında düzenlediği ‘’Türk Tasavvuf Düşüncesi ve Ney Hakkında Konuşmalar’’ isimli etkinlikte yer alan ‘’Hoca Ahmet Yesevi’’ konferansına konuşmacı olarak katıldık.

"IV. Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırmaları Kongresi"; Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Dil Kurumu ve Anadolu Kültürel Araştırmalar Dergisi işbirliğiyle, Türk Tarih Kurumu ve Gelecek Vizyonlar Dergisi’nin de destekleriyle 11-13  Eylül 2019 tarihlerinde üniversitemiz ev sahipliğinde yapıldı.

Türkistan’da Üniversitemizin 2019-2020 eğitim-öğretim yılının açılışını gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk sınır ötesi devlet üniversitesi tecrübesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesine bu yıl yeni kabul edilen öğrencilerimize başarılar diliyor ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin nezdinde tüm Türk Dünyası öğrencilerine yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi okumak için tıklayınız