AYHABER - KIŞ 2020 - SAYI : 66

Saygıdeğer Hocalarım,
Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,
Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Ekim, Kasım ve Aralık ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip halinde daha çok ve uyumlu bir şekilde çalışmalıyız. Nitekim bu, başarımızı daha da artıracaktır.
Ekim ayında 2019-2020 eğitim öğretim yılı için Türkiye’den gelen çok değerli öğrencilerimizi yeni bir heyecanla üniversitemizde karşıladık. Ahmet Yesevi Üniversitesi, eğitim kalitesini her geçen gün artırarak, başta Kazakistan olmak üzere Türk Dünyasının dostluk nişanesi ve eğitim köprüsü olmaya devam etmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerindeki 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında, Üniversitemizin Türkistan yerleşkesinde  İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Uşak Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi iş birliğiyle “Türk-İslam Bilim İnsanlarının Dünya Medeniyetine Katkıları” konulu paneli düzenledik.
Ahmet Yesevi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın anısına "Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze" ana temasıyla 8. Uluslararası Türkoloji Kongresini İstanbul Üniversitesinde icra ettik.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ncı yılı kutlamalarını Üniversitemizin Türkistan yerleşkesinde, Türk Dünyasından gelen hoca ve öğrencilerimizin katılımı ile  coşkuyla gerçekleştirdik.
Azerbaycan, Rusya, Bahreyn, İstanbul, Ankara, Kayseri, Samsun, Sivas ve Tokat’ta düzenlenen konferanslarda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini ve Türk Dünyası için önemini anlatmaya gayret ettik.


Gayret bizden, başarı Allah’tandır.


Prof. Dr. Musa YILDIZ
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi okumak için tıklayınız