AYHABER - BAHAR 2020 - SAYI : 67

Saygıdeğer Hocalarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Ocak, Şubat ve Mart ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip halinde daha çok ve uyumlu bir şekilde çalışmalıyız. Nitekim bu, başarımızı daha da artıracaktır.

Üniversitemizin 62. Mütevelli Heyet Toplantısını, 21 Şubat 2020 tarihinde Türkiye ve Kazakistan’lı üyelerin katılımlarıyla Kazakistan’ın Başkenti Nur-Sultan’da gerçekleştirdik.

Mütevelli Heyetin 62. toplantısında birçok önemli kararla birlikte; Üniversitemize Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile özel statü verilmesi ve buna bağlı olarak yapılan çalışmalarla ilgili Rektörlük teklifi, 2020-2021 öğretim yılı Türkiye Cumhuriyeti, Türk Dünyası ve diğer ülke öğrenci kontenjanları ile TÜRTEP öğrenci kontenjanlarının belirlenmesi, Mütevelli Heyet Başkanlığınca 2020-2021 öğretim yılında verilecek doktora, mesleki bilgi ve görgü artırma eğitimi burs kontenjanları ve alanlarıyla ilgili Rektörlük tekliflerini görüşüp karara bağladık.

Ankara, Sakarya ve İstanbul’da düzenlenen konferanslarda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, eserlerini ve Türk Dünyası için önemini anlatmaya gayret ettik. Kazak edebiyatının öncülerinden ünlü  şair ve yazar Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı münasebetiyle TÜRKSOY 2020 yılını “Abay Yılı” ilan etti. Kazakistan, Türkiye ve pek çok ülkede büyük yankı bulan “2020-Abay Kunanbayev Anma Yılı” kapsamında üniversitemiz tarafından Kültür Merkezinde bir tören düzenledik. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşanan Hocalı Katliamının 28. yıl dönümü münasebetiyle 26 Şubat 2020 Çarşamba günü Üniversitemizin Türkistan Yerleşkesinde anma programı düzenledik. Şubat ayında burslu doktora öğrencilerimiz ile yaptığımız kitap değerlendirme toplantımızda Üniversitemizde 1995-1998 yılları arasında Rektör Vekilliği görevinde bulunan ve Prof. Dr. Zeki Velidi Togan ekolünün önde gelen temsilcilerinden Genel Türk Tarihi Hocası Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’nu , Mütevelli Heyet Başkanlığımızda konuk ettik.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Dergiyi okumak için tıklayınız