AYHABER - KIŞ 2021 - SAYI : 69

Yesevi Ailesinin Saygıdeğer Dostları;

22 Mayıs 2020 tarihinde bize tevdi edilen bu görevi hakkıyla yapmak, önceki yönetimlerin yaptıklarının üzerine yeni kıymetler koymak için çalışıyoruz.

Yeni yönetim olarak hedefimiz çok nettir; kaliteyi artırmak…

Üniversitemizi üç yıl içinde ulusal ve uluslararası sırlamada üst sıralara çıkarmak en büyük gayemizdir. Bu mümkündür. Alt yapımız, insan kaynağımız, yönetim anlayışımız buna müsaittir. Tek ihtiyacımız olan şey; bu misyonu üstlenmekti. Üstlendik…

Dikkat buyurursanız vizyondan bahsetmedim. Apaçık misyondan bahsettim. Zira biliyoruz ki misyonsuz vizyon, illizyondur. El taşın altına girerse, işin gereği yapılırsa, risk alınırsa, yetki-sorumluluk paylaşımı dengeli yapılırsa vizyonun gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yoktur.

Bu nedenle, üniversite yönetimi olarak yaptığımız SWOT analizi sonucunda olabildiğince her türlü tedbiri aldık ve bizi bu göreve atarken Cumhurbaşkanımızın “KALİTE” vurgusunu göz ardı etmeden hedefimize yürüyoruz.

Bu süreçte üniversite ve hastane yönetiminde uzman hocalarımız yerinde inceleme yaparak tarafımıza detaylı ve olabildiğince çıplak bir rapor sundular. Bu bilimsel raporu da göz önünde bulundurarak öncelikle hastanemizin eksikliklerini giderme yolunu tercih ettik. Ülkemizdeki çeşitli bakanlıklarımız ve kurumlarımızla irtibata geçerek ciddi yardımlar aldık ve gönderdik.

Tıbbi malzeme temininin yanı sıra en önemli girdinin “insan faktörü” olduğu gerçeği ile Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız görüşme sonucunda her ay 5 hekimimizi Türkiye’nin büyük hastanelerinde bilgi görgü artırma ve bilgi paylaşımı için bir ay süre ile misafir edeceğiz.

Dışişleri Bakanımızla yapılan görüşme sonucunda; Uluslararası İlişkiler bölümünden belli sayıda öğrencimiz Dışişleri Bakanlığımızın akademisinde her yıl staj görecek.

İlk kez önümüzdeki sene mezunlarımızdan 10 kişiyi Yüksek Lisans için Türkiye üniversitelerine getireceğiz (Doktora programımızda değişiklik olmadan).

Pandemi nedeni ile 15 günde bir olmak üzere Bilim Kurulu Üyelerimizle hastanemizdeki hekimleri bir araya getirerek online olarak bilgi paylaşımı toplantıları tertip ediyoruz.

Yine online olarak her ay önemli siyaset, devlet ve bilim adamlarımızla Kazakistan’daki hocalarımızı ve öğrencilerimizi buluşturma programları başlattık (Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlut Çavuşoğlu ile başlayan programımız yıl boyunca devam edecek).

Türkiye’de doktora öğrencilerimiz ve Kazakistan’daki hoca ve öğrencilerimizle periyodik toplantılarımız devam etmektedir.

Bir husus daha; Türkiye’nin yüz akı dergilerinden bilig dergimiz her geçen gün kalite çıtasını daha da yükseltmektedir. Bu nedenle kaliteden taviz vermeyen yayın kurulu üyelerimizi gönülden tebrik ederim.

Saygıdeğer Yesevi dostları;

Asli görevimiz olan eğitim-öğretim, AR-GE ve toplumun sorunlarına çözüm bulma gibi hususların yanı sıra diğer bazı huşuların da farkındalık oluşturması arzusu ile yeni yılda, yeni faaliyetlerle buluşmamız ve 2021 yılının birçok sıkıntılı olayın vuku bulduğu 2020 yılından daha huzurlu, daha dingin olması niyazı ile saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK

 

 

 

 

 

Dergiyi okumak için tıklayınız