AYHABER - YAZ 2009 - SAYI : 37

Değerli Okuyucular,

Mütevelli Heyeti olarak, geride bıraktığımız öğretim yılında üniversitemizin acil çözüm bekleyen idari, akademik ve altyapıyla ilgili sorunlarının çözümüne ve kurumsal yapısının güçlendirilmesine ağırlık verdik. Bundan sonraki çabalarımızı ise, üniversitemizin eğitim-öğretim ve ilmî araştırma faaliyetlerinin daha da geliştirilmesine ve bazı alanlarda uluslararası akreditasyonun sağlanmasına yoğunlaştıracağız. Bu zor ve sabır gerektiren süreçten de başarıyla çıkacağımızdan şüphem yoktur. Bu amaçla ilk olarak ülkemizin iki güzide üniversitesi, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleriyle İşbirliği Protokolü imzaladık. İlk görevlendirmeleri önümüzdeki ders yılından itibaren gerçekleştireceğiz.

Tıp eğitimi ve hastane işletmeciliğinde ortaya koyduğumuz vizyon, Kazakistan’da büyük bir ilgi gördü. Bu konudaki gelişmeleri bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştık.

Üniversitemizdeki Türkoloji çalışmalarına özel bir önem veriyoruz. 18-20 Mayıs tarihlerinde, farklı ülkelerden103 Türkoloğun katılımıyla III. Türkoloji Kongresi’ni gerçekleştirdik. Her açıdan başarılı geçen kongremizi, Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Janseyit TÜYMABAYEV de onurlandırdı.

Üniversitemizin güçlü vitrinlerinden uzaktan eğitim birimimiz TÜRTEP’in, ön lisans ve yüksek lisanstan sonra lisans programlarımızın da YÖK tarafından akredite edilmesi, önümüzde yeni bir ufuk açtı. Bu çabalarımızda özverili gayretlerini esirgemeyen üniversitemiz mensuplarına, özellikle büyük bir özveri ve liyakatle Tıp Fakültesi Hastanemizi hizmete açan ve tam kapasiteyle hizmet verir hâle getiren Dr. Osman Acar ve ekibine teşekkür ederim.

Yeni sayıda tekrar buluşmak ümidiyle…

 

Prof. Dr. Osman HORATA
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.