AYHABER - KIŞ 2010 - SAYI : 38

Değerli Okuyucular,

2009 yılının sonları, sadece Türk Dili konuşan Ülkeler arasında değil, üniversitemiz için de yeni bir sayfa açan tarihî anlaşmalara sahne oldu. Devlet Başkanları arasında yapılagelmekte olan zirveler, Türk Konseyi adıyla kurumsal bir yapıya dönüşürken; Türkiye ve Kazakistan, son zamanlarda ivme kazanan yakın işbirliğini Stratejik Ortaklık Anlaşmasıyla perçinledi. İki ülke Cumhurbaşkanlarının Ankara ziyaretinde imzalanan Üniversitemizle ilgili yeni İşbirliği Anlaşmasıyla da, Taraflar, bu üniversiteyi daha da geliştirme yönündeki iradelerini ortaya koydular.


Bu gelişmelerin, bizlere yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz. 2008-2009 öğretim yılı, Ahmet Yesevi meşalesini taşıma sorumluluğunu devralan bizler için, yapısal düzenlemelere ağırlık verilen bir geçiş dönemiydi. Geride bıraktığımız sürede, üniversitemizin kurumsal yapısının güçlendirilmesi konusunda önemli kararlara imza attık. Son olarak imzalanan bu anlaşmayla da, üniversitemizin gelişimi açısından bir engel teşkil eden hukuki sorunlar ortadan kalkmıştır. Bundan sonraki hedefimiz, atılan bu güçlü temeller üzerinde, üniversitemizi sadece Türk-Kazak dostluğunun değil, Türk Devlet ve Toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın sembol kurumlarından biri hâline getirmektir.


Yeni öğretim yılında, üniversitemizde her alanda verimli bir çalışma dönemine girdiğimize sizler de şahit olmaktasınız. Bu güzellikleri sizlerle paylaşmaktan bizler de büyük bir mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.


Yeni güzelliklerde buluşabilmek dileğiyle…

 

Prof. Dr. Osman HORATA
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.