AYHABER - YAZ 2010 - SAYI : 39

Değerli Okuyucular,

2010 yılı, Yesevi ailesi açısından tarihî bir yıl oldu. Üniversitemize ve Türk-Kazak kardeşliğine hizmet  yolundaki kararlı duruşumuz, yönetim kademelerindeki arkadaşlarımızla oluşturduğumuz dayanışma ruhu,  Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni geleceğe güvenle bakan bir kurum hâline getirdi. Önemli açılışları ve temel atma  törenlerini Türkiye ve Kazakistan Cumhurbaşkanları Sayın Abdullah Gül ve Sayın Nursultan Nazarbayev’in yüksek huzurlarında gerçekleştirdik. Bu coşkumuza, Türkiye ve Kazakistan’dan gelen değerli konuklarımız  ortak oldu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi'ni bir bayram yerine dönüştüren bu tablo, otuza yakın Türk ve Akraba topluluktan öğrenciyi, Kazakistan ve Türkiye bayrakları altında toplayan üniversitemiz mensuplarının gönlüne hiç silinmeyecek şekilde nakş olundu.

Gün geçtikçe gelişip serpilen bu fidanın tohumları, 1991’de atıldı. 1993 yılından beri de Türkiye ve Kazakistan tarafından büyütülmekte... Ümit ediyoruz ki, bu fidan, kısa sürede iki ülke cumhurbaşkanlarının yüksek himayelerinde, Türk ve Akraba Topluluklara mensup gençler başta olmak üzere, farklı dil ve dinlerden öğrencileri gölgesinde barındıran, kardeşlik, dayanışma ve barışın sembolü ulu bir çınara dönüşecektir.

Birlikte yola koyulduğumuz mesai arkadaşlarıma, heyecanımıza ortak olan değerli dostlarımıza sonsuz teşekkürler…

 

Prof. Dr. Osman HORATA
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.