AYHABER - KIŞ 2011 - SAYI : 40

Değerli Okuyucular, 

Önceki sayımızda, üniversitemizde iki ülke cumhurbaşkanlarının ziyaretlerinde yaşadığımız coşkuyu sizlerle paylaşmıştık. O sayı, tarihe tanıklık etmek üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin tarihindeki istisnai yerini aldı. Cumhurbaşkanlarımızın verdiği direktif, bizleri üniversite olarak sürdürmekte olduğumuz kalite çalışmalarını yeniden daha köklü bir şekilde ele almaya yöneltti. Bu amaçla, 4 Kasım’daki Mütevelli Heyeti toplantısında, üniversitemizdeki eğitim, araştırma ve yönetim kalitesini, evrensel standardlara yükseltebilmek için bir dizi kararlar aldık. Yine Eylül ayı içinde, Magna Charta sözleşmesine üniversite olarak imza koyduk. Bu üyelik de, üniversitede kalite güvence sistemi oluşturma çalışmalarımızın yönünü belirledi.

Gazi ve Hacettepe Üniversitesi ile yaptığımız protokollerle, şu ana kadar 7 elemanımız bilgi ve görgü arttırma eğitimi için, 30 öğrencimiz de lisans-üstü eğitim için geldi. Bu yılın son aylarında, ülkemizin iki güzide üniversitesi Akdeniz ve Erciyes Üniversiteleriyle de işbirliği protokolleri imzaladık. Bu çerçevede yürüteceğimiz faaliyetleri önümüzdeki sayılarda sizlerle paylaşacağız.

Mütevelli Heyet üyemiz ve Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Janseyit Tüymabayev, Türkiye'ye büyükelçi olarak tayin edildi. Bu atamanın da, gerek üniversitemiz gerekse Türk-Kazak ilişkileri açısından iyi bir fırsat olduğunu düşünüyor, kendilerine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Yeni sayıda buluşmak ümidiyle,

 

Prof. Dr. Osman Horata 
Mütevelli Heyet Başkanı 

 

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.