AYHABER - YAZ 2011 - SAYI : 41

Değerli Okuyucular,

Ata yurttaki Türk Topluluklarının, bir günün bir asra bedel olacak kadar uzadığı, kan ve göz yaşıyla dolu yıllardan sonra makus talihlerini yenmelerinin üzerinden yirmi yıl geçti.

İçinde bulunduğumuz 2011 yılında, doğusuyla batısıyla Türk Dünyası olarak, beş yeni Türk Cumhuriyetinin bağımsızlıklarının yirminci yılının coşkusunu yaşıyoruz. Bu yirmi yıllık bağımsızlıkları inşa süreci, bütün boyutlarıyla değerlendirmesi gereken, son derece önemli bir süreçtir. Üniversite olarak, bilimsel toplantılar ve raporlarla, bu anlamlı yılda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirebilmeyi amaçladık.

Bu sayıda, bu konudaki çalışmalarımızdan bir kısmını sizlerle paylaşacağız.

2011 yılı başında, Mütevelli Heyet üyelerimiz arasında, asli görevlerindeki değişiklikler sebebiyle bayrak değişimi gerçekleşti. Prof. Dr. Janseyit Tüymebayev’in yerine Prof. Dr. Bakıtcan Jumagulov, Muhit Turisbekov’un yerine Darhan Mınbay; Hakan Fidan’ın yerine Doç. Dr. İbrahim Kalın bayrağı devraldılar. Önceki üyelerimize, Üniversitemize ve Türk-Kazak dostluğuna yaptıkları değerli katkılar için teşekkür ediyor, aramıza yeni katılan üyelerimize başarılı bir hizmet dönemi diliyoruz.

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mahir Nakip de, ata yurda olan vefa borcunu tamamlayarak, başarılı bir hizmet döneminden sonra asli görevine döndü. Kendilerine, değerli hizmetleri için teşekkürlerimi sunuyor, 1 Ağustos’tan itibaren bayrağı devralacak Prof. Dr. Salih Aynural’a da aramıza hoş geldiniz diyor ve başarılar diliyorum.

Prof.Dr. Osman Horata

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.