AYHABER - KIŞ 2012 - SAYI : 42

 

Değerli Okuyucular,

2011 yılının ikinci yarısı, üniversitemiz açısından son derece önemli etkinliklere sahne oldu. Bunlar içinde şüphesiz en önemlisi, 5-6 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen “Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan” konulu uluslararası toplantı idi. Dost ve kardeş ülkelerin bağımsızlıklarının yirminci yılı vesilesiyle, ilgili kurumlarla işbirliği içinde düzenlediğimiz bu toplantı, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün yüksek himayelerinde ve Dışişleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantı, gerek tartışmaya açılan projeler, gerek sunulan raporlar, gerekse katılımcıların niteliğiyle kamuoyunda büyük bir ilgi gördü.

Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız, yaptıkları konuşmalarla yirminci yılda tarihe önemli notlar düştüler. Bu konuşmaları, bu sayımızda tam metin olarak sunuyoruz.

Kazakistan’da ise, Bologna süreciyle ilgili üniversitemiz önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Bu toplantı, üniversitemizdeki yeniden yapılanma sürecine ışık tutması açısından son derece önemliydi. Ayrıca Rektör Vekilliğindeki bayrak değişimini de, yeni öğretim yılının açılış töreniyle birleştirdik. Prof. Dr. Salih Aynural ve mesai arkadaşları, aynı heyecan ve azimle Yesevi meşalesini taşımaya devam ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyetinin yurt dışındaki ilk üniversitesi olarak, kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlıklarının yirminci yılında en anlamlı etkinlikleri ve çalışmaları gerçekleştirebilmenin onurunu yaşıyoruz.

Bu çalışmalarda emeği geçen değerli arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyor ve tebriklerimi sunuyorum.

Yeni sayıda buluşmak dileğiyle...

 

Prof. Dr. Osman HORATA
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi PDF olarak okumak için tıklayınız.