Ulu Bozkır Öğütleri

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
Ulu Bozkır Öğütleri


©
Ulu Bozkır Öğütleri

Ulu Bozkır Öğütleri


Yazar
Nursultan Nazarbayev


 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin destekleriyle Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kaleme aldığı “Ulu Bozkır Öğütleri” başlıklı eser Türkçe olarak yayımlandı.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in kaleme aldığı “Ulu Bozkır Öğütleri” başlıklı bu kıymetli eser, yazı dizisi olarak Egemen Kazakistan Gazetesi tarafından Kazakistan’da Kazak Türkçesiyle yayımlanmıştır. Köklerini ortak tarihten ve kültürden alan Türk halkları arasında millî değerlerine sahip genç nesillerin yetişmesine ışık tutacak olan kıymetli eser, Türk dili konuşan ülke halkları için de manevî bir kaynak eser niteliği taşımaktadır.

Nursultan Nazarbayev’in kendi hayatından örnekler vererek Kazak halkının toplumsal değerlerini dil, din, tarih, millet sevgisi, ata-ana sevgisi, vatan sevgisi gibi başlıklar altında sıraladığı bu eser, Kazak halkı başta olmak üzere bütün Türk dünyasına öğütler vermektedir. Kazakistan’ın siyasi, sosyal-kültürel, tarihi değerleri konusunda eksik kalan bilgilerimizi de bu eserle birlikte tamamlama fırsatımız olacaktır. Eserinde ülke tarihinin geçmişini ve geleceğini, Kazak toplumunun karşılaştığı zorlukları, özellikle genç neslin karşılaştığı zorlukları, küresel sorunları da içeren birçok konuda, kendi düşünceleri doğrultusunda yorumlamış ve açıklık getirmiştir.  Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yılında, bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunun da altını çizmiştir.   


Ulu Bozkır Öğütleri


Editör
Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel

Yayın Koordinatörü
Halil Ulusoy

Redaksiyon

Dr. Bülent Kaya

 

Türkçeye Aktaran

Yercan Kerimbekov


Baskı Tarihi: 2017
© Ahmet Yesevi Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanlığı
Taşkent Cad. Şehit H. Temel Kuğuoğlu Sokak. No: 30 06490 Bahçelievler/ANKARA
Tel: 0312 216 06 00 • Faks: 0312 223 34 29
www.ayu.edu.tr  [email protected]

 

Görseller
Dosyalar
Dosyayı Görüntülemek İçin Tıklayınız