Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar


©
Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar


Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar
(Түрік Әдебиетіндегі Алғашқы Сопы-Ақындар)


Yazar
Prof. Dr. M. Fuat Köprülü

Kazakçaya Aktaran

Yrd. Doç. Dr. Kenan KOÇ


UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı anısına Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar” kitabının Kazakçası yayımlandı.

Türkiye'de edebiyat tarihçiliğinin, hatta modern tarihçiliğin kurucularından sayılan Fuad Köprülü'nün en çok okunan eseri olan Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar yazıldığı günden bu yana önemini giderek büyütmüş bir çalışmadır. Merhum Köprülü bu eserinde; Türklerin Müslüman olmasından itibaren, Orta Asya’dan Anadolu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika’ya kadar dünyanın dört bucağına yayılan dini ve milli düsturlarla örülmüş medeniyetimizi anlatmaktadır. XII. yüzyılın dini, lisanı, edebi ve siyasi özellikleri ile iki büyük Türk mutasavvıfının faaliyetleri de eserde ele alınmaktadır. Ahmet Yesevi ile Yunus Emre'nin hayatı ve eserleri çevresinde, yetiştikleri dönem, çeşitli özellikleriyle anlatılmaktadır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, UNESCO’nun 2016 yılını, Hoca Ahmed Yesevi ve Fuat Köprülü Yılı olarak ilan etmesi vesilesiyle böylesine büyük bir kaynağın Kazakistan’daki okurlara da ulaşması için eser, Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç tarafından Kazakça’ya tercüme edilerek, Kazakistanlı bilim adamlarına ve okurlara ulaştırılması ayrı bir önem taşımaktadır.
 


© Ahmet Yesevi Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanlığı
Taşkent Cad. Şehit H. Temel Kuğuoğlu Sokak. No: 30 06490 Bahçelievler/ANKARA
Tel: 0312 216 06 00 • Faks: 0312 216 06 09
www.ayu.edu.tr  [email protected]


 

Görseller
Dosyalar
Dosyayı Görüntülemek İçin Tıklayınız