Prof. Dr. Peyami Battal

Rektör Vekili

Prof. Dr. Peyami Battal

1965 yılında Bayburt’un Oruçbeyli köyünde doğdu. İlköğrenimini Bayburt’ta, orta ve lise öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden 1988 yılında mezun oldu.

1990 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde araştırma görevlisi oldu. Biyoloji Anabilim Dalı, Botanik Bilim Dalında 1993 yılında yüksek lisansını (Bitki Anatomisi alanında), 1997 yılında doktorasını (Bitki Fizyolojisi alanında) tamamladı.

1997 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Biyoloji Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı. 2004 yılında Bitki Fizyoloji alanında doçent unvanı aldı. Aynı yıl Biyoloji Bölümüne doçent olarak atandı.

Biyoloji Bölümü Başkan Yardımcılığı, farklı dönemlerde Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulunda üye olarak Yardımcı Doçent ve Doçent temsilcilikleri görevlerinde bulundu.

2009 yılında YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde Profesörlüğe yükseltildi.

2006 yılında Rektör Danışmanlığına, 2007 yılında vekâleten Üniversite Genel Sekreterliğine, 2009 yılında Rektör Yardımcılığına atandı.

2010-2011 yılları arasında Eğitim Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüttü.

2011 yılında Rektörlüğe atandı ve 2019 yılına kadar iki dönem rektörlük görevini sürdürdü. Rektörlük görevi sona erdikten sonra 2019 yılında Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulunda Profesorluk kadrosuna atandı. Burada görevini sürdürürken, 2022 tarihinde Türkiye-Kazakistan ortak Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine Rektör vekili olarak atandı.

Yurt içi ve yurt dışındaki bilimsel dergilerde birçok makalesi yayınlanmış olup, yine yurt içi ve yurt dışında birçok bilimsel toplantılara bilimsel çalışmalar sundu.

İkinci fakülte olarak 2007 yılında Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi.

Yabancı dili İngilizcedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.