Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler

Bölümünün amacı, modern dünyaya uygun Uluslararası ilişkiler alanında temel akademik birikime, entelektüel derinliğe, yabancı dillere hakim, ve eleştirel bakış açısına sahip bireyler ve yabancı devletlerle işbirliği yapılan kurumlarda çalışabilecek uzmanlar yetiştirmektir.

Mezun öğrencilerin istihdam alanı çok geniştir. Bölüm mezunları başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Ekonomi, İçişleri, Maliye, Kültür ve Turizm Bakanlıkları gibi çeşitli kamu kurumlarında uluslararası ilişkiler birimlerinde uzman olarak görev yapmaktadırlar. Bununla birlikte, uluslararası kurum ve kuruluşlarda, şirketlerde analist, uluslararası ilişkiler alanında danışman, dış siyaset yorumcusu, yabancı dil tercümanı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca, sivil toplum örgütleri, özel sektör, medya, finans kuruluşları ve uluslararası örgütler de bölüm mezunlarının yoğunlukla istihdam edildiği alanlar arasında yer almaktadır.  

 

İDARİ BÖLÜM 

 

Bölüm Adı: Uluslararası İlişkiler

Bölüm Başkanı: Dr. Aidarbek Amirbek

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

  • Prof.Dr.Anuar İsmayilov
  • Dr. Kıdemli öğretim görevlisi Amirbek Aydarbek
  • Dr. Kıdemli öğretim görevlisi Raşid Tacibayev
  • Master öğretim görevlisi Serik Absattar
  • Master öğretim görevlisi Dinara Taldybayeva
  • Master öğretim görevlisi Arman Sauyirbayev
  • Master öğretim görevlisi Mustafa Giritlioglu
  • Master öğretim görevlisi Sultan Tölentayev

 

Uluslararası ilişkiler bölümü 1998 yılında kuruldu. Bölümde öğrencilere Kazak ve Türkiye Türkçesi ile eğitim verilmektedir. Uluslararası İlişkiler Bölümün asıl amacı, modern dünya taleplerine uygun, bilgili, donanımlı, yabancı dillere hakim, yabancı devletlerle işbirliği yapılan kurumlarda çalışabilen uzmanları yetiştirmektir.

Gelecek uzmanlara mesleki eğitim vermekle birlikte onların modern dünyaya uygun değer yönlerini geliştirme yeteneğinin de geliştirilmesi için çaba gösterilmektedir. Eğitim süreci içerisinde eğitim ve uygulamayı bir arada birleşmek ve öğrenci yaratıcılığını geliştirmek, bölümün esas hedeflerindendir.

Bölümün esas görevi, mesleki gelişmeyi takip ederek temel, uygulamalı eğitim vermek, hümanist yaklaşımlı öğretime dayanarak yüksek eğitimli, kaliteli, ahlaklı, vatansever, yaratıcı bir şekilde çalışan, gerçeğin yanında olan, bilgili, dini meseleleri çözebilen, sosyal meseleleri çözmede kendi fikri oluşan, kanun gereksinimleri ile kişisel siyasi programlara katılabilen bireyleri yetiştirmektir.

Bölümdeki toplam öğrenci sayısı 154, bunların içinde uzak ve yakın ülke dışından gelen öğrencilerin sayısı 134'tür.

Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunları, Dışişleri Bakanlığında, dış siyaset dalı üzerinde çalışan çeşitli devlet yönetim kurumlarında, uluslararası kurumlarda, Trans devletler şirketlerinde analist, uluslararası ilişkiler alanında danışman, dış siyaset yorumcusu, devlet kurumlarında yabancı dil tercümanı, yorumcusu olarak çalışabilmektedir. Aynı zamanda, uluslararası ilişkiler mezunları devlet kurum ve kuruluşlar yanı sıra mesleğin doğasına göre çeşitli ticari kurumlarda, işletmelerde ve şirketlerde çalışabilmektedir.

 

Uluslararası İşbirliği

Bölüm faaliyetlerini uluslararası düzeyde olmasını sağlamak amacıyla Üniversitemiz Rusya Federasyonu Sankt-Petersburg Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Gazi Üniversitesiyle işbirliği anlaşmasını yapmıştır.

 

Akademik Hareketlilik

Mevlana programı çerçevesinde 2013 yılındaBölüm öğretim görevlileri R.Tacibayev veD.TaldıbayevaGazi Üniversitesinde bilgi görgüsünü arttırmıştır; 2014 yılında bölüm öğretim görevlisi Aydarbek Amirbek bilgi görgü arttırma programıyla İngiltere’nin Newcastle Üniversitesine gönderilmiştir.

 

İndeksli Makaleler

Aidarbek Amirbek, Kazak-Turkish Cooperation in the Field of Education

Aidarbek Amirbek, Soft Power as a Instrument of Foreign Policy